Data dodania 24.01.2022 - 10:25

18 stycznia zmarł prof. dr hab. inż. Edward Kącki, doktor honoris causa Politechniki Łódzkiej, wybitny informatyk i cybernetyk, pionier informatyki w Polsce.

Prof. Edward Kącki urodził się 12 listopada 1925 r w Poznaniu. W 1952 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera elektryka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej,  w 1963 r. stopień doktora, a w 1970 r.  doktora habilitowanego także na PŁ. W 1989 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Prof. E. Kącki był inicjatorem powstania kierunku informatyka na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej  (FTIMS) PŁ. Był cenionym nauczycielem akademickim i wychowawcą kilku pokoleń studentów. Pełnił wiele ważnych funkcji organizacyjnych: był dziekanem Wydziału FTIMS (1984-1987) oraz dyrektorem Instytutu Informatyki (1980-1986). W latach 1997-2011 był rektorem Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi.

W latach 1975-1997 był prezesem Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego, w latach 1989-1991 prezesem Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Informatyki Medycznej (TIM), a od 1991 r. prezesem Zarządu Głównego tego Towarzystwa (TIM).

Profesor Edward Kącki wypromował 37 doktorów i wielu jego wychowanków to profesorowie wyższych uczelni w kraju i za granicą, między innymi we Francji, w Kanadzie, w Meksyku, na Kubie i w Wietnamie.

Prof. E. Kącki jest twórcą trzech szkół naukowych: Modelowania i języków badań symulacyjnych; Algorytmów optymalizacji systemów o rozłożonych parametrach oraz Sztucznej inteligencji. Był autorem licznych publikacji naukowych, monografii oraz podręczników dla studentów. Był laureatem wielu nagród i odznaczeń państwowych m.in.: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Edward Kącki posiadał niezwykłą energię oraz pogodę ducha. Jego oddanie nauce i zaangażowanie w rozwój kadry naukowej oraz serdeczność i życzliwość pozostaną na zawsze w pamięci społeczności akademickiej Politechniki Łódzkiej.

Pogrzeb Profesora Edwarda Kąckiego odbędzie się 26 stycznia (środa) o godz. 10.30 na cmentarzu pw. św. Antoniego w Łodzi ul. Solec 11 (Mania).