Data dodania 16.06.2021 - 13:07

Politechnika Łódzka została bardzo wysoko oceniona w ostatnim Rankingu Round University Ranking (RUR) by subjet w klasyfikacji Natural Sciences. W kategorii kształcenie odnotowała awans aż o 95 miejsc.

RUR by subject to zyskujący coraz większą popularność ranking międzynarodowy, powstający we współpracy z Clarivate Analytics. PŁ odnotowała w nim wzrost w dwóch klasyfikacjach: Technical Sciences to niewielki awans z 525. miejsca w 2020 roku na 520. w edycji bieżącej. Ale dla Natural Sciences jest on znaczny – o 39 oczek w górę, z 601. miejsca w 2020 roku na 562. W klasyfikacji Natural Sciences najwyżej PŁ przeskoczyła w kategorii „kształcenie” – awans o 95 miejsc, obecnie 441. pozycja. W klasyfikacji Technical Sciences najwyższy wzrost odnotowano w „financial stability” – awans aż o 113 miejsc na 520. - komentuje wyniki Justyna Kopańska z Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ.

Logo rankingu RUR

W klasyfikacji Natural Sciences znalazło się w sumie 729 uniwersytetów, w tym 6 polskich uczelni. Czołówka należy do Stanów Zjednoczonych – na podium stanęły California Institute of Technology (Caltech), Princeton University, Stanford University. W tabeli Technical Sciences sklasyfikowano 790 uniwersytetów, w tym 4 polskie uczelnie. Miejsca na światowym podium należą kolejno do University of Oxford, California Institute of Technology (Caltech) oraz Peking University.

Jak wyjaśnia Justyna Kopańska: Metodologia rankingu by subject uwzględnia te same 20 wskaźników, które wykorzystywane są w klasyfikacji instytucjonalnej. Są one zgrupowane w 4 obszarach – kształcenie, badania, umiędzynarodowienie oraz stabilność finansowa. Natomiast Ranking RUR by subject uwzględnia w sumie 6 obszarów: Humanities, Life Sciences, Medical Sciences, Natural Sciences, Social Sciences, Technical Sciences. Publikacja wyników w poszczególnych obszarach odbywa się w różnym czasie. W zeszłym roku PŁ sklasyfikowano także w Life Sciences i Social Sciences. Liczymy na to, że w tym roku będzie podobnie.

Ranking jest publikowany przez RUR Rankings Agency z siedzibą w Moskwie, powstałą w 2013 roku.