Data dodania
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka znalazła się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego polsko-włoskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Dokument został podpisany 23 czerwca 2026 r. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podczas International Construction Business Meeting (ICBM) – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych współpracy gospodarczej, inwestycjom infrastrukturalnym i rozwojowi nowoczesnych technologii.

Image

Po stronie polskiej sygnatariuszami porozumienia zostały: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska. Stronę włoską reprezentowały: Międzyuczelniane Konsorcjum Badań Technologii Jądrowej (CIRTEN), skupiające czołowe włoskie uczelnie techniczne i uniwersytety, Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce (CCIIP) oraz Włoskie Stowarzyszenie Jądrowe (Associazione Italiana Nucleare). List intencyjny dotyczący współpracy w dziedzinie nuklearnej podpisał JM Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. inż Krzysztof Jóźwik, a uczelnię reprezentował dr hab. inż. Artur Wirowski, prof. PŁ, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Porozumienie otwiera drogę do rozwoju współpracy pomiędzy polskimi i włoskimi przedsiębiorstwami, instytucjami badawczymi oraz środowiskiem akademickim działającym w sektorze jądrowym. Partnerzy zadeklarowali wspólne działania w zakresie projektowania, testowania, licencjonowania i budowy elektrowni jądrowych, obejmujących zarówno reaktory dużej mocy, jak i małe reaktory modułowe (SMR). 

Istotnym elementem porozumienia jest również rozwój inicjatyw edukacyjnych, szkoleniowych i akademickich odpowiadających na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowane kadry dla sektora jądrowego. Partnerzy planują wspierać mobilność studentów i naukowców, organizować staże oraz programy wymiany, a także rozwijać wspólne projekty badawczo-rozwojowe w obszarze technologii jądrowych. Wśród założonych działań znalazły się również wymiana doświadczeń w zakresie komunikacji społecznej i budowania zaufania do technologii jądrowych oraz organizacja seminariów, konferencji i warsztatów realizowanych w Polsce i we Włoszech. Koordynację współpracy powierzono Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

Program wydarzenia łączył eksperckie debaty i panele dyskusyjne z praktycznymi sesjami networkingowymi B2B. Dzięki temu uczestnicy mieli możliwość bezpośrednich spotkań z inwestorami, wykonawcami, firmami inżynieryjnymi, dostawcami technologii oraz partnerami biznesowymi z Polski i zagranicy. W tym kontekście podpisane porozumienie wpisuje się w szerszy proces budowania międzynarodowych partnerstw wspierających rozwój kompetencji, badań i innowacji niezbędnych dla realizacji programów energetyki jądrowej w Polsce i Europie.

Image