Zdjęcie portretowe: prof. Dorota Kręgiel na jasnym tle.

Prof. dr hab. inż. Dorota Maria Kręgiel (dyscyplina: inżynieria chemiczna, Web of Science Core Collection: h-index - 23, liczba publikacji 2013-2021 - 73, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 1 696. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) - 25,50%. Znormalizowany wskaźnik Field-Weighted Citation Impact (FWCI) dla publikacji z lat 2013-2021 - 1,31).

Uzyskała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna postanowieniem Prezydenta RP z dnia 27 lipca 2021 r.

Zainteresowania naukowe dotyczą bioróżnorodności mikrobiologicznej środowisk, mikrobiologii w procesach technologicznych dla wody i napojów, tworzenia biopestycydów oraz innych strategii proekologicznych.

Autorka około 500 publikacji naukowych i popularno-naukowych, rozdziałów w książkach i podręcznikach akademickich oraz ekspertyz. Jej publikacje były cytowane ponad 2000 razy (wg bazy Scopus).

Pełniła rolę kierownika projektów badawczych finansowanych przez KBN, MNiSW oraz NCBiR. Główny wykonawca w projekcie międzynarodowym „PERCERAMICS", członek Management Committee w projekcie COST Action „BIOFLAVOUR”. Ponadto uczestniczyła w 11 projektach badawczych jako główny wykonawca i kierownik zadań.

Współautorka kilkunastu patentów, w tym 3 patentów europejskich.

Odbyła 5 zagranicznych staży naukowych w Niemczech, Rosji, Serbii i Słowacji oraz jeden półroczny staż przemysłowy w polskim przedsiębiorstwie branży spożywczej.

Zastępca Przedstawiciela Polski w międzynarodowym stowarzyszeniu jednostek naukowo-dydaktycznych oraz przemysłu ISEKI-Food Association, członek Komisji Akredytacyjnej EQAS przy ISEKI-Food Association. Opiekun naukowy zagranicznych doktorantów realizujących staże naukowe na Politechnice Łódzkiej w ramach projektów unijnych. Członek rad programowych polskich i zagranicznych czasopism naukowych. Członek komitetów naukowych kilkunastu konferencji międzynarodowych.

Za działalność naukową i współpracę międzynarodową nagrodzona honorowym członkostwem National Society of Processing and Energy in Agriculture PTEP (Serbia). Odznaczona srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz odznaką Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej.

Laureatka kilkunastu nagród JM Rektora PŁ w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.

Zdjęcie portretowe: prof. Dorota Kręgiel
prof. dr hab. inż. Dorota Kręgiel