Prof. dr hab. inż. Anna Fabijańska (dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja, Web of Science Core Collection: h-index - 12, liczba publikacji 2013-2021 - 32, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 307. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) - 10,40%. Znormalizowany wskaźnik Field-Weighted Citation Impact (FWCI) dla publikacji z lat 2013-2021 - 1,09).

Uzyskała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja postanowieniem Prezydenta RP z dnia 1 czerwca 2022 r.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą wizji komputerowej, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji (uczenia głębokiego) oraz przetwarzania i analizy obrazów cyfrowych. W szczególności, koncentrują się na opracowywaniu dedykowanych metod automatycznej analizy obrazów dla potrzeb aplikacji medycznych, przemysłowych oraz nauk o ziemi i środowisku.

Jej publikacyjny dorobek obejmuje ponad 120 artykułów naukowych, w tym 28 w czasopismach uwzględnionych w JCR. Jej były cytowane ponad 800 razy (wg. bazy Scopus).

Pełniła rolę kierownika projektów finansowanych przez MNiSzW (Iuventus Plus, grant habilitacyjny) oraz NAWA (PHC Polonium). Uczestniczyła w charakterze eksperta ds. uczenia maszynowego w realizacji dwóch projektów NCBiR.

Odbyła staże w University of Kent w Wielkiej Brytanii (2012) oraz Université Claude Bernard Lyon 1 we Francji (2015, 2017).

Jest laureatką prestiżowych konkursów, m.in.: stypendystką MNiSzW w ramach programu dla wybitnych młodych naukowców, stypendystką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz laureatką Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego (PAN Łódź).

Jest członkiem Komitetu Informatyki PAN oraz byłym członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN (kadencja 2016-2021). Zasiada w komitetach redakcyjnych czasopism Artificial Intelligence in Medicine oraz International Journal of Applied Mathematics and Computer Science.

Jest recenzentem dla blisko 40. czasopism międzynarodowych.

Zdjęcie portretowe: dr hab. inż. Anna Fabijańska, prof. uczelni  w ciemnej bluzce na beżowym tle.
prof. dr hab. inż. Anna Fabijańska
Instytut Informatyki Stosowanej