prof. Jacek Banasiak

Prof. Jacek Banasiak (dyscyplina: matematyka, Web of Science Core Collection: h-index - 19, liczba publikacji 2013-2021 - 71, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 269. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) - 0,7%. Znormalizowany wskaźnik Field-Weighted Citation Impact (FWCI) dla publikacji z lat 2013-2021 - 1,24) jest absolwentem Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej. Tytuł profesora otrzymał w 2007 roku.

Jacek Banasiak jest profesorem badawczym w Instytucie Matematyki PŁ (od 2019 r.), kierownikiem katedry badawczej Mathematical Models and Methods in Biosciences and Bioengineering na Pretoria University i współkieruje International Laboratory on Applied Semigroup Research na South Ural State University w Czelabińsku.

Główną tematyką badań J. Banasiaka są zastosowania analizy funkcjonalnej do badania nielokalnych, całkowo-różniczkowych równań teorii kinetycznej, biologii matematycznej oraz teorii fragmentacji i koagulacji. Zajmuje się on też analizą asymptotyczną modeli wieloskalowych.

Jest autorem bądź współautorem 5 monografii naukowych.

Był zaproszony do wygłoszenia ponad 50 wykładów i kursów na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Wypromował 12 doktorantów.

W 2006 roku został wybrany do Akademii Nauk Południowej Afryki, a w 2017 roku do Afrykańskiej Akademii Nauk.

Od 2010 roku jest profesorem wizytującym Strathclyde University w Szkocji, a w 2013 roku otrzymał tytuł Fellow of the University of KwaZulu-Natal.

W 2012 roku otrzymał nagrodę główną Południowoafrykańskiego Towarzystwa Matematycznego za badania naukowe, w 2013 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2014 roku otrzymał pierwszą nagrodę Centrum Zastosowań Matematyki za najlepszą pracę z matematyki stosowanej. W 2021 roku otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Jest redaktorem naczelnym Afrika Matematika (Springer), zastępcą redaktora naczelnego Quaestiones Matematicae (Taylor & Francis) i członkiem rad redakcyjnych kilku innych czasopism.