Data dodania 10.05.2024 - 08:34

Dwa złote medale otrzymali naukowcy i studenci Politechniki Łódzkiej na wystawie "Perlis International Enginering Invention & Innovation Exhibition (Pi-ENVEX) 2024" w Malezji.

Pierwsze złoto w kategorii materiały otrzymał interdyscyplinarny zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek (Wydział Mechaniczny PŁ), dr hab. inż. Jacek Szer, prof. PŁ (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska) oraz dr inż. Konrad A. Sodol i mgr inż. Dariusz Tyszkowski, obaj z Hydro Building Systems Poland z grupy Norsk Hydro.

Po raz kolejny na wystawie międzynarodowej została doceniona przełomowa technologia „Sodolite” - kompozyt chłodząco-izolujący, który został wdrożony do przemysłu i znajduje zastosowanie w przeciwpożarowych ścianach osłonowych wykonanych ze szkła i aluminium. Została ona zrealizowana w PŁ w ramach I edycji programu “Doktoraty Wdrożeniowe” przez dra Konrada Sodola. Jest dobrym przykładem interdyscyplinarnej współpracy na pograniczu różnych dziedzin, budownictwa i konstrukcji.

Drugi złoty medal otrzymał robot "SpiderBot typu hexapod", również nagrodzony wcześniej na wystawie EXPO, zaprojektowany przez studentów i członków UbiCOMP Research Group: Natalię Walczak, Anitę Rambo, Wiktorię Krzyżańską, Julię Trzebuchowską, Artura Grabowskiego, Franciszka Sobiecha, Adama Sałatę i Julię Dominiak pod opieką dr Aleksandry Wysokińskiej i dra hab. inż. Krzysztofa Grudnia, prof. PŁ z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, z myślą o wykorzystaniu go w inteligentnych miastach przyszłości.

Wystawa wynalazków odbyła się w dniach 26-28 kwietnia w Perlis (Malezja).

Certyfikat i złoty medal dla technologii SODOLITE, fot. Konrad Sodół