Złoty medal zdobył interdyscyplinarny zespół naukowców z wydziałów PŁ: Mechanicznego oraz Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Wynalazcy wspólnie opracowali przełomową technologię kompozytu chłodząco-izolującego, która już została wdrożona do realizacji w przeciwpożarowych ścianach osłonowych wykonywanych ze szkła i aluminium. Została ona zrealizowana w ramach przewodu doktorskiego dra inż. Konrada Sodola. Promotorami pracy byli: prof. Łukasz Kaczmarek oraz dr hab. inż Jacek Szer, prof. PŁ. Opiekunem z przedsiębiorstwa był mgr inż. Dariusz Tyszkowski.
Opracowanie powstało w ramach I edycji programu “Doktoraty Wdrożeniowe”, we współpracy z firmą Hydro Building Systems Poland z grupy Norsk Hydro oraz Politechniką Łódzką: Instytutem Inżynierii Materiałowej oraz Katedrą Fizyki Materiałów Budowlanych i Budownictwa Zrównoważonego.
- Nagroda ta jest dowodem zaangażowania w innowacje i doskonałości w dziedzinie budownictwa i konstrukcji. Jest to również dowód na to, że wspaniałe rzeczy powstają, gdy interdyscyplinarne zespoły współpracują na pograniczu różnych dziedzin - napisali twórcy projektu. Złoty medal został przyznany w kategorii wynalazków dla budownictwa i konstrukcji.
Srebrny medal otrzymał robot SpiderBot typu hexapod, zaprojektowany przez studentów i członków UbiCOMP Research Group: Natalię Walczak, Anitę Rambo, Wiktorię Krzyżańską, Julię Trzebuchowską, Artura Grabowskiego, Franciszka Sobiecha, Adama Sałatę i Julię Dominiak pod opieką dr Aleksandry Wysokińskiej i dra hab. inż. Krzysztofa Grudnia, prof. PŁ, z myślą o wykorzystaniu go w inteligentnych miastach przyszłości.
- Jego innowacyjne podejście do interakcji człowiek-maszyna opiera się na użyciu intuicyjnych gestów do kontroli robota, co sprawia, że jest on dostępny i łatwy w obsłudze nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia lub dodatkowych szkoleń. To nie tylko narzędzie, ale towarzysz codziennej miejskiej egzystencji, ułatwiający życie mieszkańcom inteligentnych miast - wyjaśniają twórcy robota.
Robot został opracowany przez interdyscyplinarny zespół złożony ze studentów, absolwentów, doktorantów oraz pracowników naukowych Instytutu Informatyki Stosowanej z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, w oparciu o zasady projektowania skoncentrowanego na użytkowniku (User-Centered Design).
- Badania przeprowadzone przez członków zespołu otwierają nowe możliwości w zakresie interakcji człowiek-robot, stanowiąc krok w stronę bardziej interaktywnych, responsywnych i dostępnych technologii. Błyskotliwość rozwiązania i nowatorskie podejście do projektowania robotów potwierdza zdobycie srebrnego medalu na 2023 Kaohsiung International Invention and Design Expo - mówi Natalia Walczak i dodaje: - Projekt ten został wyróżniony spośród 445 nadesłanych zgłoszeń z 30 krajów.