Data dodania 04.06.2024 - 11:14
Kategorie aktualności

Władze Politechniki Łódzkiej zapraszają 19 czerwca (środa) na uroczyste posiedzenie Senatu, na którym tytuł doktora honoris causa otrzyma profesor Jacek Moll, jeden z twórców kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, cieszący się ogromnym szacunkiem wśród medyków i pacjentów, prof. nauk medycznych i inżynier mechanik.

Image

Prof. Jacek Moll studiował na Wydziale Mechanicznym PŁ, który ukończył w 1974 r. Następnie kształcił się na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie w 1981 r. uzyskał dyplom lekarza. Tam też w 1987 r. obronił doktorat, a w 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Profesorem nauk medycznych został w 2006 r.

Swoje doświadczenie naukowe zdobywał w najlepszych ośrodkach medycznych w Europie i Ameryce Północnej. W trakcie pobytu w USA uzyskał dwa patenty na nowe modele mechanicznych zastawek serca. Prowadził wieloletnią współpracę z Politechniką Łódzką, m.in. uczestniczył w badaniach dotyczących pokrywania powierzchni nanokrystalicznym diamentem dla potrzeb medycyny. To zagadnienie stało się tematem pracy nagrodzonej „Noblem dla Polaka”, przyznawanym przez Komitet Badań Naukowych.

Promotorem honorowego doktoratu prof. Jacka Molla jest prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym. Uroczystość odbędzie się w budynku Alchemium (ul. Żeromskiego 114) w Auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka, o godz. 11.00 i będzie transmitowana w Internecie przez Centrum Multimedialne PŁ.