zdjęcie portretowe: prof. Jacek Ulański

prof. dr hab. Jacek Ulański (dyscyplina: nauki chemiczne, Web of Science Core Collection: h-index - 31, liczba publikacji 2013-2021 - 48, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 4 056. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) - 11%).

Zainteresowania naukowe prof. Ulańskiego dotyczą fizyki, fizykochemii i inżynierii materiałowej kryształów molekularnych, polimerów i nanokompozytów, w szczególności właściwości dielektrycznych, elektrycznych i optycznych tych materiałów.

W zakresie badań stosowanych najważniejsze osiągnięcia dotyczą opracowania nowych materiałów optoelektronicznych i nowych metod wytwarzania elementów elektroniki organicznej.

Prof. Ulański założył Katedrę Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym PŁ, którą kierował w latach 1999 – 2021. Laboratorium Elektroniki Organicznej KFM jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu laboratoriów w Polsce.

Była zaproszony jako visiting professor przez szereg znakomitych uczelni i instytutów naukowych w Japonii, Francji, Niemczech i Belgii.

Kierownik wielu projektów badawczych finansowanych przez NCN i NCBR; laureat subsydium Mistrz FNP.

Koordynator platform i zadań w szeregu projektach finansowanych przez Komisję Europejską, oraz w projektach dwustronnych z Francją, Hiszpanią, Niemcami i Czechami. Współorganizator European Centre for Nanostructured Polymers, oraz Międzynarodowej Agendy Badawczej ICRI-BioM.

Od kilkunastu lat jest ekspertem Komisji Europejskiej powoływanym do oceny projektów naukowych.

Za działalność naukową był wielokrotnie nagradzany; jest m.in. laureatem zespołowej Nagrody Miasta Łodzi (2020), Nagrody JM Rektora PŁ za najwyższą liczbę cytowani (2019), oraz Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2018); w 2017 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.