Data dodania 08.07.2022 - 08:10

Politechnika Łódzka realizuje w programie Horyzont Europa 7 projektów, w tym aż 3 w roli koordynatora. - Informację o tej trzeciej koordynacji projektu otrzymaliśmy 5 lipca, tak więc pula przyznanych pieniędzy dodatkowo nam wzrosła. Budżet przyznany uczelni na ich realizację to w sumie niemal 2,7 mln euro - informuje prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki.

Image

PŁ zajmuje 1. miejsce w województwie, 8. w Polsce wśród wszystkich instytucji naukowo-badawczych oraz 1. wśród uczelni technicznych – wynika z najnowszych statystyk wykorzystania środków finansowych, z największego w historii Unii Europejskiej programu wspierającego badania naukowe i innowacje - Horyzont Europa.

- To powód, dla którego Krajowy Punkt Kontaktowy zaprosił przedstawicieli Politechniki Łódzkiej do podzielenia się dobrymi praktykami. Będziemy tym razem „po drugiej stronie wiedzy”, czyli - nie pytać, ale podpowiadać, jak przygotowywać dobre jakościowo wnioski, co może doprowadzić do sukcesu i uzyskania europejskiego dofinansowania na projekty służące rozwojowi nauki i wzmacnianiu konkurencyjności europejskiej przestrzeni badawczej - wyjaśnia z dumą profesor Albrecht.

Projekty koordynowane przez PŁ to:

  • Projekt o akronimie SustDesignTex, który uzyskał niemal 1,5 mln euro (w tym ok. 460 tys. euro dla PŁ) na działania związane ze zrównoważonym wzornictwem przemysłowym struktur tekstylnych dla kompozytów. Będą one realizowane wspólnie z uczelniami ze Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz z polskim przedsiębiorstwem. Koordynatorem projektu jest dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ z Instytutu Architektury Tekstyliów.
  • Projekt o charakterze proekologicznym, zatytułowany LIFE MERCURY-FREE, co w tłumaczeniu oznacza ŻYCIE BEZ RTĘCI. W tym przypadku środki przyznane z programu Horyzont Europa to niemal 1,4 mln euro (w tym ok. 340  tys. euro dla PŁ). W skład realizującego projekt konsorcjum wchodzą, poza PŁ, AGH z Krakowa oraz uczelnie z Ukrainy, Portugalii, Grecji, Holandii i Włoch. Koordynatorem projektu jest prof. Volodymir Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej.
  • Najnowszy projekt koordynowany przez PŁ to BioTrainValue. Wartość projektu to ponad 1,25 mln euro (w tym dla PŁ 184 tys. euro). Partnerami w projekcie są instytucje akademickie i przemysłowe ze Słowenii, Grecji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Celem projektu jest rozwój i eksperymentalne testowanie nowych technologii związanych z przetwarzaniem biomasy na innowacyjne bioprodukty dla energetyki i rolnictwa. Koordynatorem projektu jest dr inż. Szymon Szufa z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy.

W rankingu, na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, czołówkę instytucji które uzyskały największe dofinansowanie z HE stanowią: Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Uniwersytet Jagielloński, Fundingbox Accelerator sp. z o.o., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Wysokich Ciśnień PAN, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska.