Data dodania 22.08.2022 - 08:58
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka jest liderem projektu unijnego z Programu LIFE, wspierającego działania na rzecz ochrony przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. Projekt koordynowany przez prof. Volodymyra Mosorova z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ, będzie realizowany przez kilka europejskich uczelni, przy wsparciu holenderskiej firmy technologicznej i greckiej organizacji badawczej, zajmującej się promowaniem przełomowych innowacji społecznych i biznesowych. Budżet na realizację wspólnych zadań wynosi blisko 1,5 mln euro.


Image

Tytuł projektu i jego tematyka bardzo dobrze wpisują się w aktualne dla wszystkich ludzi zagadnienia ochrony środowiska:­ Kompleksowe podnoszenie świadomości i zmiana zachowań społecznych na rzecz miasta wolnego od rtęci.

- Projekt ma charakter prospołeczny i przewiduje zaangażowanie władz miast w zmianę świadomości obywateli dotyczącą zagrożeń wynikających ze skażenia środowiska trującymi związkami - mówi prof. Mosorov z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. - Celem ogólnym projektu jest zmniejszenie skażenia środowiska rtęcią zawartą w artykułach konsumpcyjnych gospodarstwa domowego, poprzez zapewnienie wsparcia informacyjnego, organizację szerokiej kampanii informacyjno-edukacyjnej oraz działań związanych ze zmianą zachowań społecznych. Konsorcjantom projektu chodzi o wspólne poszukiwanie rozwiązań.

Jak poinformował profesor Mosorov projekt będzie pilotował kompleksowo działania w czterech miastach o podobnej charakterystyce: Lwowie i Iwano-Frankowsku na Ukrainie – państwie, które nie podpisało jeszcze konwencji z Minamaty dotyczącej ochrony obywateli przed zanieczyszczeniami rtęciowymi, a także w Łodzi i Krakowie. Trzy kolejne: Larissa (Grecja), Evora (Portugalia) i Camerino (Włochy) – będą miastami kontrolnymi i pierwszymi replikatorami wyników projektu.

Image

W ramach projektu powstanie LIFE e-HUB – platforma elektroniczna łącząca wszystkich partnerów, a także edukacyjna oparta na platformie Moodle. Planowana jest międzynarodowa e-Konferencja „Miasto bez rtęci: niebezpieczeństwo w naszych domach”, a także szereg działań prospołecznych. Przede wszystkim powstanie wielostronna mapa drogowa dla miasta wolnego od rtęci. W planach są: Międzynarodowe Maratony Miejskie bez Rtęci; Akademia Życia Wolnego od Rtęci; Szkoły Letnie dla gmin, organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych, a także ćwiczenia wzajemnego uczenia się skierowane do społeczności miast wolnych od rtęci.

Partnerzy projektu koordynowanego przez Politechnikę Łódzką to: AGH w Krakowie, Lviv Polytechnic Nationale University (Ukraina), Universidade de Evora (Portugalia), Universita Degli Studi di Camerino (Włochy),  Ivano-Frankivsk Academy Ivana Zolotoustoho (Ukraina) oraz firma technologiczna Virtual Angle BV (Holandia) i organizacja Innovation Hive - Kypseli Kainotomias (Grecja).

Projekt rusza z początkiem nowego roku akademickiego, 1 października. Będzie realizowany przez trzy lata i zakończy się z 30 września 2025 r. Całkowity koszt dofinansowania z Unii Europejskiej to 1 394 530 euro, z czego Politechnika Łódzka otrzyma 338 120 euro, w tej kwocie znajdują się środki przyznane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.