Wyniki konkursu zostały ogłoszone w piątek 13 maja 2022 roku.
- Czuję satysfakcję, że po raz pierwszy w historii programów ramowych projekt będzie koordynowany przez Politechnikę Łódzką – podkreśla rektor prof. Krzysztof Jóźwik. – Program Twinning jest elementem polityki europejskiej zmierzającej do budowania sieci współpracy międzynarodowej dla osiągnięcia doskonałości naukowej w danej dziedzinie. Nasza uczelnia, będąc silnym ośrodkiem naukowym w inżynierii materiałowej zdobyła środki finansowe i będzie kierować projektem realizowanym wspólnie z uczelniami ze Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz z polskim przedsiębiorstwem.
Projekt o akronimie SustDesignTex będzie realizowany na Wydziale Technologii Materiałowej i Wzornictwa Tekstyliów. Koordynatorem projektu jest dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ z Instytutu Architektury Tekstyliów, który mówi
- Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, zdobywając wiedzę ekspercką z wzornictwa przemysłowego, przetwarzania struktur tekstylnych i tekstylnych wzmocnień kompozytowych zbuduje Centrum Doskonałości w zakresie optymalizacji innowacyjnych technicznych wyrobów włókienniczych.
Prowadzone w sieci działania odnoszą się do projektowania przemysłowego nowatorskich struktur tekstylnych wykorzystywanych w lekkich konstrukcjach kompozytowych, np. elementów samolotów, dronów i w przemyśle samochodowym. Zgodnie z nazwą twinning, która w tłumaczeniu na polski oznacza partnerstwo - osiągnięciu doskonałości służyć będzie transfer wiedzy i wymiana najlepszych praktyk między PŁ a partnerami.
- Koncepcja projektu badawczego dotyczącego projektowania i oceny nowych kompozytów do wzmacniania tekstyliów opiera się na specjalizacjach poszczególnych uczelni. W Szwecji podczas długoterminowych wizyt, naukowcy będą opracowywali projekt zgodnie z zasadą EkoDesign uwzględniając ekonomię cyrkularną, dobierając odpowiednie biodegradowalne surowce. Zaprojektowane struktury włókiennicze będą realizowane w Aachen w Niemczech, a w Hiszpani impregnowane żywicami biodegradowalnymi. W Politechnice Łódzkiej wytworzone elementy poddane zostaną testom pod kątem własności mechanicznych i użytkowych. Opracowane lekkie konstrukcje włókiennicze zostaną zaprezentowane na konferencjach i zaimplementowane przez polskie przedsiębiorstwa, których przedstawicielem jest firma Wademekum– wyjaśnia dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ.