Celem międzynarodowego konsorcjum jest wdrożenie na skalę europejską technologii karbonizacji biomasy z wykorzystaniem pary przegrzanej. Jak wyjaśnia dr inż. Szymon Szufa
- Nowe technologie mają pracować w tzw. układzie samodzielnym, wytwarzając ciepło i energię elektryczną oraz biowęgiel jako dodatek do produkcji nawozów organicznych dla rolnictwa, a także węgiel aktywny dla przemysłu chemicznego i energetycznego i dodaje - Nowe metodologie i dane eksperymentalne posłużą budowie innowacyjnych modułowych reaktorów małoskalowych pracujących w układach rozproszonych.
Konsorcjum projektowe składa się z 10 partnerów z 7 krajów: Polski, Austrii, Niemiec, Słowenii, Grecji, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
- Interdyscyplinarność projektu wynika z określonych kompetencji zespołów ekspertów z poszczególnych krajów pracujących nad zadaniami postawionymi w projekcie BioTrainValue – podkreśla dr inż. Szufa. – Ważnym jego celem jest utworzenie międzynarodowej sieci 6 instytucji akademickich i 4 pozaakademickich pracujących nad wspólnym programem badawczym prowadzącym do postępu technologicznego w metodologii karbonizacji biomas i przetwarzania odpadów z produkcji rolnej i spożywczej (odpady stałe z biogazowni rolniczych) na odnawialną energię elektryczną, ciepło technologiczne i biopaliwa. Służyć temu będą m.in. wymiana kadry akademickiej i inżynierskiej pomiędzy partnerami, wspólne publikacje, seminaria, warsztaty eksperckie, interaktywne wykłady i udział w międzynarodowych konferencjach połączonych z targami branżowymi.