Image

Prorektor ds. nauki
prof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht


90-924 Łódź, ul. Ks. I. Skorupki 10/12

tel. +48 42 631 20 04, +48 42 631 20 03

fax +48 42 631 29 33

e-mail: vrector.science@adm.p.lodz.pl

 

Biogram prof. Łukasza Albrechta

Łukasz Albrecht jest absolwentem Wydziału Chemicznego. Studia w zakresie chemii związków biologicznie ważnych ukończył w 2004 roku. Pracę doktorską obronioną pięć lat później wyróżniono Nagrodą Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrodą firmy Sigma-Aldrich i Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych, a tytuł profesora cztery lata później. Staż podoktorski odbył, jako stypendysta programu  Kolumb Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w zespole badawczym prof. Karla Ankera Jørgensena w duńskim Aarhus University.


Po ponad trzech latach, w roku 2013, powrócił do Instytutu Chemii Organicznej PŁ. Grant uzyskany z NCBiR w ramach programu Lider pozwolił na stworzenie nowego zespołu badawczego zajmującego się tematyką katalizy asymetrycznej z wykorzystaniem chiralnych katalizatorów organicznych.


Jest współautorem ponad 90 publikacji w czasopismach z listy JCR i kilku rozdziałów w książkach (parametry bibliometryczne: indeks h= 26, jego prace były cytowane ponad 3300 razy). W latach 2017-2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytut Chemii Organicznej PŁ ds. naukowych, a od 2019  r. jest przewodniczący Rady ds. Stopni Naukowych w dyscyplinach nauki chemiczne, inżynieria chemiczna, technologia żywności i żywienia od 2019 roku. Kierował 7 grantami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki (Opus, Sonata Bis, Sheng), Fundację na rzecz Nauki Polskiej (Homing Plus) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (Lider).


Od 2019 roku jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Jest promotorem dwóch zakończonych oraz sześciu otwartych przewodów doktorskich. Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem Nagrody Naukowej im. Włodzimierza Kołosa III Wydziału Polskiej Akademii NaukMedalu Młodego Uczonego Politechniki Warszawskiej, Nagrody Naukowej Fundacji Wspierania Młodych Naukowców im. Mieczysława Mąkoszy oraz Nagrody za wybitne osiągnięcia przyczyniające się do rozwoju nauki dla młodych uczonych pracujących na terenie województwa łódzkiego. Otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych młodych naukowców. Był także finalistą XIV edycji Nagród Naukowych Polityki.


Prowadzone przez prof. Łukasza Albrechta badania są związane z jednym z najważniejszych obecnie nurtów współczesnej chemii organicznej, czyli katalizą asymetryczną. Dotyczą syntezy i wykorzystania katalizatorów o ścisłe  zdefiniowanej budowie przestrzennej. Jego zespół zajmuje się ich projektowaniem, modyfikacją i wykorzystaniem w syntezie związków biologicznie ważnych. Opracowywane rozwiązania mogą posłużyć jako innowacyjne narzędzia do przygotowywania nowych leków, pestycydów i innych związków organicznych o dużym znaczeniu utylitarnym.


Zakres obowiązków Prorektora ds. nauki:

  1. organizacja i koordynowanie prac naukowo-badawczych;
  2. upowszechnianie osiągnięć badawczych pracowników i jednostek Uczelni;
  3. współpraca naukowa z zagranicą;
  4. rozwój naukowy kadry;
  5. wnioski o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców;
  6. zagraniczne staże naukowe;
  7. ewaluacja dyscyplin;
  8. nadzór nad funkcjonowaniem w Uczelni rad dyscyplin naukowych i Rad do spraw Stopni Naukowych;
  9. godności honorowe Politechniki Łódzkiej;
  10. nadzór nad Własnym Funduszem Stypendialnym PŁ;
  11. nadzór nad ogólnouczelnianymi jednostkami organizacyjnymi:
    • Biblioteką Politechniki Łódzkiej,
    • Interdyscyplinarną Szkołą Doktorską Politechniki Łódzkiej,
    • Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym Politechniki Łódzkiej,
    • Uniwersytetem Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej.