Rektorzy przyjadą na Politechnikę Łódzką w czwartek, 23 stycznia. W programie KRPUT znalazło się wiele bardzo aktualnych tematów, m.in.: pomoc dla powodzian oraz dyskusja nad nową ustawą wizową, sprawą niezmiernie ważną dla utrzymania międzynarodowej wymiany studenckiej. Rektorzy skupią się także nad szansami dla polskiej nauki związanymi z Prezydencją Polski w UE.
- Liczymy, że półroczny okres Prezydencji Polski w Unii Europejskiej będzie wiązał się z dobrymi zmianami w europejskim obszarze kształcenia, a tym samym na polskich uczelniach. W ramach obchodów 80-lecia Politechniki Łódzkiej zaplanowano wręczenie doktoratu honoris causa przewodniczącej Parlamentu Europejskiego - Pani Robercie Metsoli, która jest przekonana, że efektywna współpraca środowisk akademickich jest kluczowa dla rozwoju Unii Europejskiej, a wychodzenie poza ramy indywidualnych dyscyplin w nauce przyczynia się do budowania mostów między Europą a resztą świata - wyjaśnia prof. Krzysztof Jóźwik, który w grudniu spotkał się z przewodniczącą w Brukseli.
W drugim dniu (24.01) zaplanowano m.in. podsumowanie najważniejszych wydarzeń Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’24 oraz omówienie przygotowania Zjazdu Inżynierów Polskich i XXVIII Kongresu Techników Polskich. Politechnika Łódzka wspólnie z Naczelną Organizacją Techniczną zorganizuje w marcu Światowy Dzień Inżyniera (4.03), obchody zaplanowano pod hasłem "Technika w walce z ubóstwem".
Ważnym tematem dyskusji rektorów będzie kształcenie studentów na studiach drugiego stopnia, które w ostatnich latach nie cieszą się popularnością i liczba studentów dla tego poziomu systematycznie maleje. Aby trochę zrównoważyć dyskusje akademickie na zakończenie konferencji, prof. Krzysztof Jóźwik zaprosił do udziału przedstawicieli firmy Comarch, jednej z największych spółek informatycznych w kraju, którzy opowiedzą o najnowszych programach zarządzania w firmach i instytucjach publicznych - ERP Egeria.
W spotkaniu wezmą także udział reprezentanci KAUT, FSNT-NOT, Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.