Sposób wytwarzania termowrażliwego hydrożelu chitozanowego zawierającego wapń i fosfor.

W procesie regeneracji tkanki kostnej wykorzystuje się obecnie hodowlę komórek in vitro i in vivo na materiałach biozgodnych i biodegradowalnych. 

Image

Zespół Katedry Inżynierii Środowiska opracował innowacyjną technologię wytwarzania hydrożelu chitozanowego formującego się w temperaturze ciała ludzkiego, zawierającego wapń i fosfor w stosunku atomowym zbliżonym do tego, w jakim występują w hydroksyapatycie, przeznaczonego na materiał na rusztowania do hodowli komórkowej. Technologia jest przeznaczona dla przedsiębiorstw z branży medycznej.




Technologie na bazie zimniej plazmy

Oferta Katedry Inżynierii Molekularnej obejmuje zastosowanie technologii zimnej plazmy do modyfikacji powierzchni materiałów w kierunku pożądanych właściwości, takich jak superhydrofobowość, hydrofilowość, adhezyjność i inne. Opracowane technologie plazmowe dotyczą również zastosowań w biodyscyplinach, np. w biologii medycznej i technologii żywności, w procesach dezaktywacji patogennych mikroorganizmów oraz dekontaminacji produktów żywnościowych.

Wykaz opracowanych technologii na bazie zimnej plazmy:

  1. Poprawa właściwości hydrofobowych powierzchni ceramicznych, na przykład płytek łazienkowych;

Hydrofobowy charakter powierzchni płytek ceramicznych poprawia ich właściwości użytkowe, ułatwiając czyszczenie.

Image
Zdjęcie poglądowe: fragment czarnej płytki, na której leży biały, prostokątny element.
Image

 

  1. Modyfikacja powierzchni w kierunku superhydrofobowości (tkaniny, puch, skóry);
  2. Plazmowa aktywacja klejenia elastomerów (między sobą oraz do innych materiałów, np. tkaniny, skóra);
  3. Nanowarstwy przeciwgrzybicze na powierzchnie polimerowe (wyroby plastikowe, tkaniny);
  4. Plazmowa inaktywacja mikroorganizmów w ziołach i przyprawach.

 

Sposób wytwarzania rurek polimerowych – głównie do zastosowań medycznych.

Zespół Katedry Inżynierii Środowiska opracował innowacyjną technologię wytwarzania rurek polimerowych z jednorodnego roztworu chitozanu w roztworze wodnym kwasu karboksylowego, zawierającego rozdyspergowany hydroksyapatyt. 

Image
Końcówki kilkunastu białych rurek polimerowych.

Rurki otrzymane sposobem opracowanym w wynalazku mają grubości zależne od czasu trwania procesu elektrolizy, są biozgodne, bioaktywne, charakteryzują się kontrolowanymi i powtarzalnymi właściwościami morfologicznymi i mechanicznymi, mogą być stosowane jako rusztowanie do odtwarzania tkanki nerwowej. Technologia jest przeznaczona dla przedsiębiorstw z branży medycznej.



 

Technologia ograniczania emisji gazów kwaśnych procesów spalania metodą suchą.

Niemal we wszystkich procesach spalania – paliw kopalnianych, biomasy czy odpadów – powstają zanieczyszczenia gazowe o charakterze kwaśnym, które ze względu na swoje właściwości stanowią zagrożenie dla środowiska. Ich emisja musi być ograniczana.

Image
Fragment urządzenia z otwartymi drzwiami i dwie dłonie w rękawiczkach wkładające biały element do środka.

Zastosowanie technologii suchych zapewnia skuteczność usuwania gazów kwaśnych oraz generuje zdecydowanie mniejsze koszty dla przedsiębiorcy. Oferowana technologia pozwala na wykonanie pomiarów sprawdzających, opracowanie koncepcji technologicznej, dobór urządzeń, wykonanie projektu instalacji, wdrożenie technologii oraz optymalizację pracy instalacji z wykorzystaniem reagentów wapniowych i sodowych. Posiadane przez pracowników Katedry Inżynierii Środowiska doświadczenie pozwala ponadto na projektowanie i uruchamianie instalacji w spalarni odpadów ciężkich. Usługa kierowana jest do firm z branży przemysłu ciężkiego.

 

 

 

 

Pakiet programów narzędziowych ExAWZ.

Skrócenie czasu potrzebnego do oceny ryzyka wybuchu może istotnie przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa.

Image

Zespół Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy opracował pakiet ExAWZ jako narzędzie wspomagające wykonywanie półilościowej oceny ryzyka w miejscach pracy, w których może wystąpić atmosfera wybuchowa. Narzędzie wykorzystuje zmodyfikowaną metodę analizy warstw zabezpieczeń. Pakiet jest zalecany dla służby BHP, analityków ryzyka, inżynierów procesu, projektantów, specjalistów pożarnictwa oraz dla organów kontroli i nadzoru nad warunkami pracy. Technologia przeznaczona jest dla przemysłu (działy ppoż. i bhp).

Bezpieczeństwo przemysłowe.

Zarządzanie bezpieczeństwem procesowym w przemyśle.

Image

Proponowana przez Katedrę Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy usługa obejmuje ocenę ryzyka instalacji chemicznych, analizę HAZOP, PHA i AWZ, opracowanie dokumentów dla Zakładów Zwiększonego Ryzyka i Dużego Ryzyka, modelowanie dyspersji chmur toksycznych substancji, pożarów, wybuchów i efektów domina dla instalacji chemicznych, badania stabilności termicznej substancji (APTAC, TSU, DSC) oraz badania rozwojowe w zakresie fotokatalitycznej produkcji wodoru lub oczyszczania ścieków z ektotoksyn. W ramach usługi możliwe jest przeprowadzenie szkoleń w zakresie zarządzania bezpieczeństwem procesowym oraz podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych Bezpieczeństwa Procesów Przemysłowych.


Pomiary właściwości reologicznych.

Znajomość złożonych właściwości reologicznych oraz napięcia powierzchniowego cieczy są niezbędne na etapie projektowania i kontroli procesów technologicznych oraz określania jakości produktów w wielu gałęziach przemysłu.

Image

Oferowana przez Katedrę Inżynierii Chemicznej usługa pozwala na wykonanie szerokiej gamy pomiarów właściwości reologicznych materiałów ciekłych, m.in. właściwości lepkich, sprężystych, czasów relaksacji, różnicy naprężeń normalnych i właściwości tiksotropowych oraz wyznaczenie zmiany promienia hydrodynamicznego układów koloidów. Oferta kierowana jest do przedstawicieli branży przemysłowej.

 

Zaawansowane techniki badania struktury materiałów.

Katedra Inżynierii Molekularnej oferuje analizę składu elementarnego i struktury molekularnej materiałów nieorganicznych i organicznych (XPS, FTIR, EDX) oraz morfologii powierzchni ciał stałych (SEM, AFM).

Image
Katedra Inżynierii Molekularnej

Spektrometr XPS do analizy składu chemicznego powierzchni.

Osoba do kontaktu: prof. dr hab. Jacek Tyczkowski – kierownik Katedry Inżynierii Molekularnej



 

Usługi w zakresie bioprocesów.

Ekologiczne rozwiązania dla przemysłu.

Image

Oferowane przez Katedrę Inżynierii Bioprocesowej usługi pozwalają na zintegrowane biologiczno-chemiczne oczyszczenie ścieków przemysłowych, pirolizę i zgazowanie biomasy, biodegradację frakcji organicznej odpadów stałych i inertyzację składowisk, intensyfikację bioprocesów przez integrację biosyntezy z separacją i oczyszczaniem bioproduktów, usuwanie rtęci ze ścieków metodami biologicznymi oraz dezintegrację organizmów w młynach perełkowych.