Granulacja i modyfikacja powierzchniowa pyłów po procesach ekspanadacji perlitu i obróbce strumieniowo-ściernej.

Image

Przy wykorzystaniu technologii tworzone są modyfikowane powierzchniowo granulaty – nowoczesne i ekologiczne napełniacze oraz materiały izolacyjne i sorpcyjne.

Pył perlitowy oraz pył po oczyszczaniu strumieniowo-ściernym stanowią odpady, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Ich składowanie i utylizacja są niezwykle kosztowne. Rozwiązaniem jest granulacja powstałych pyłów oraz ich powierzchniowa modyfikacja w celu uzyskania materiałów o specjalnych właściwościach, na przykład sorpcyjnych czy izolacyjnych. Technologia, która obecnie znajduje się na etapie zgłoszenia patentowego, może znaleźć zastosowanie w przemyśle budowniczym czy metalurgicznym.




Wytwarzanie powłok węglowych domieszkowanych tytanem i tlenem metodą RF PACVD.

Image

Technologia tworzy powłoki ochronne poprawiające biokompatybilność implantów metalicznych wykazujących powierzchniową aktywność, która pomaga w spowalnianiu tworzenia się biofilmu bakteryjnego.

Technologia tworzy powłoki łączące cechy dwóch najczęściej stosowanych w medycynie materiałów – powłok DLC, znanych ze znakomitych właściwości mechanicznych i dobrej biokompatybilności, a także tlenku tytanu, który posiada właściwości antybakteryjne i fotokatalityczne. Dzięki obecności tytanu i tlenu powłoki wykazują powierzchniową aktywność pomagającą w spowalnianiu tworzenia się biofilmu bakteryjnego powodującego reakcje zapalne. Technologia kierowana jest do przedsiębiorców zajmujących się produkcją implantów medycznych.




Niskociśnieniowy zbiornik magazynowania wodoru w oparciu o złoże grafenowe.

Image

Niskociśnieniowy, bezpieczny zbiornik do przechowywania wodoru na potrzeby elektryczności.

Technologia ma zastosowanie w procesie bezpiecznego, niskociśnieniowego magazynowania wodoru w oparciu o złoże grafenowe, co bezpośrednio umożliwia zastosowanie jej w urządzeniach przemysłu transportowego. W skali światowej brak jest podobnych rozwiązań technologicznych. Technologia dedykowana jest przedsiębiorstwom z branży inżynierii procesowej oraz środków transportu zadaniowego.

 

Optomechatroniczne urządzenie do pomiaru stopnia oczyszczenia powierzchni materiału po obróbce strumieniowo-ściernej.

Image

Technologia może być wykorzystywana do pomiaru stopnia oczyszczenia powierzchni przed procesem nanoszenia powłok ochronnych lub dekoracyjnych bądź po ww. procesach służących do określenia jednorodności pokryć.

Jedną z podstawowych cech obróbki powierzchniowej jest prawidłowo przygotowana powierzchnia. Klasyczne metody kontroli opracowania powierzchni odbywają się po zakończonym procesie oczyszczania powierzchni i wykorzystują głównie pomiary w trybie kontaktowym, co dodatkowo ogranicza możliwości ich zastosowania co do miejsca i warunków otoczenia. Opracowany przez zespół naukowców Politechniki Łódzkiej optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki powierzchniowej polega na tym, że fragment powierzchni poddawany obróbce może być analizowany w sposób ciągły w trakcie procesu produkcyjnego. Odbiorcą technologii mogą być przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką strumieniowo- ścierną oraz wytwarzające bądź dostarczające aparaturę kontrolno-pomiarową do obróbki powierzchniowej.

 

Turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i zmiennej geometrii łopat.

Innowacyjna przydomowa turbina wiatrowa, oparta o ideę turbin Savoniusa, składająca się z dwóch pionowych łopat w kształcie zbliżonym do połowy powierzchni walca, do wytwarzania energii elektrycznej do 1 kW.

Prezentowane rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na zmianę kształtu zakrzywienia łopat, przez co możliwe jest podniesienie współczynnika mocy nawet o 100% w odniesieniu do standardowej konstrukcji turbiny Savoniusa. W efekcie zmiany kształtu łopat turbiny następuje rozciągnięcie, czyli zwiększenie efektywnego pola powierzchni łopaty nacierającej przy jednoczesnym zwinięciu łopaty powracającej. Efektem jest wyraźny wzrost sprawności. Technologia dedykowana jest branży zajmującej się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (szczególnie w obszarze prosumenckim) oraz przedsiębiorstwom produkującym turbiny wiatrowe.


Ortopedyczne miniaturowe urządzenie pomiarowe NaviFAST 6D.

Image

Ortopedyczne miniaturowe urządzenie NaviFAST 6D ułatwia chirurgowi poprawne ustawienie elementów implantu stawu biodrowego oraz poprawny dobór elementów wymiennych protez modularnych (szyjki i główki) już w trakcie zabiegu.

Technologia pozwoli chirurgom na dokładniejsze wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Do tej pory nie istniała szybka i pewna metoda śródoperacyjnego pomiaru długości nogi. NaviFAST 6D wykonuje pomiar zmiany długości i odsunięcia kości udowej w stosunku do biodra w trakcie zabiegu wymiany stawu biodrowego. Technologia znajduje się na etapie patentowania międzynarodowego (USA, Europa, Japonia). Technologia jest przeznaczona dla branży chirurgii ortopedycznej.

Badanie składu chemicznego i struktury materiałów, ekspertyzy materiałowe.

Usługa dotyczy badania składu chemicznego i struktury materiałów.

Image


Materiały w głównej mierze decydują o trwałości i niezawodności części maszyn i urządzeń. Właściwy dobór materiału i technologii jego obróbki ma kluczowe znaczenie dla wielu rozwiązań. Wykonanie ekspertyzy materiałowej, analizy składu chemicznego i struktury materiałów pozwolić może na aplikację znacząco lepszych rozwiązań inżynierskich. Usługa kierowana jest do przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem lub obróbką części maszyn i urządzeń w różnych gałęziach przemysłu, a także do przedsiębiorców poszukujących nowych rozwiązań materiałowych.


 

System optoelektroniczny do analizy ruchu, szczególnie ludzi.

Rejestracja i analiza ruchu jest bardzo ważnym elementem badań biomechanicznych. Pozwala na jakościową oraz ilościową ocenę parametrów ruchu, a także określenie wpływu czynników zewnętrznych na tę zmianę.

Choć tego typu systemy są dostępne komercyjne, to innowacyjne mogą być sposoby ich wykorzystania. Usługa służyć może do rejestracji ruchu dowolnego w zasadzie urządzenia lub jego elementu, do którego można przyczepić markery. Opracowany przez Katedrę Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki system dedykowany jest sportowcom, biomechanikom oraz inżynierom medycznym.


Opracowanie konstrukcji, badania i analizy pracy maszyn, instalacji i urządzeń przepływowych.

Opracowanie konstrukcji, optymalizacja i ekspertyzy maszyn, urządzeń i instalacji przepływowych oraz szeroko pojęte badania przepływowe dokonywane są zarówno w oparciu o metody eksperymentalne, jak i z wykorzystaniem komercyjnego oprogramowania do numerycznych symulacji przepływów.

Zakres proponowanej przez Instytut Maszyn Przepływowych usługi obejmuje konstruowanie maszyn przepływowych, ekspertyzę ich stanu technicznego, optymalizację istniejących maszyn, urządzeń i instalacji oraz badania i analizy przepływowe. Ta innowacyjna usługa kierowana jest do przedsiębiorców z branży energetycznej, chemicznej, biur konstrukcyjnych oraz instytucji naukowych.


Wytrzymałościowe badania laboratoryjne, obliczenia statyczne i dynamiczne oraz szkolenia z zakresu wytrzymałości materiałowej.

W ramach usługi wykonywane są pomiary tensometryczne statyczne, dynamiczne stanu naprężenia w istniejących konstrukcjach, badania wytrzymałościowe, elastooptyczne, zmęczeniowe i inne.

Wytrzymałość materiału to podstawowy element przy projektowaniu bądź eksploatacji maszyn i urządzeń. W ramach usługi oferowanej przez Katedrę Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji możliwe jest określenie podstawowych i specjalistycznych właściwości wytrzymałościowych materiałów, pozwalające na wykonanie obliczeń dotyczących stateczności i nośności granicznej, a także zmęczenia materiału. W ramach usługi wykonywane są pomiary tensometryczne statyczne i dynamiczne stanu naprężenia w istniejących konstrukcjach, badania wytrzymałościowe, elastooptyczne, zmęczeniowe i inne. Usługa skierowana do przedsiębiorstw z branż budowy maszyn i urządzeń. Uzupełnieniem usługi są szkolenia.


Inżynieria odwrotna i kontrola wymiarowa za pomocą skanera 3D.

Optymalizacja procesu produkcyjnego przy pomocy wyników uzyskanych poprzez pomiar 3D.

Maszyny pomiarowe 3D znajdują zastosowanie w wielu branżach i wykorzystywane są zarówno na etapie projektowania, jak i udoskonalania produktów. Oprogramowanie GOM Inspect sprawdza się znakomicie w przetwarzaniu i analizie danych 3D. System posiada wysoką wydajność i pozwala na przeprowadzenie rzetelnej kontroli jakości, sprawdzenie prawidłowości prototypów oraz dokonywanie zadań pomiarowych w zakresie inżynierii odwrotnej oraz szybkiego prototypowania. Usługa kierowana jest do przedsiębiorców zajmujących się technicznym przygotowaniem produkcji, zarządzających jakością oraz zajmujących się rekonstrukcją przedmiotów.