Prace naukowe prowadzone w laboratoriach PŁ przyczyniają się do poprawy jakości życia, wprowadzania nowych technologii oraz rozwoju wielu gałęzi przemysłu.


Naukowcy z Politechniki Łódzkiej realizują wiele interdyscyplinarnych projektów, które odpowiadają na aktualne problemy społeczeństwa. Na co dzień skupieni w laboratoriach, odkrywają niezwykły, fascynujący świat naukowy. W przystępny sposób tłumaczą metody, cele i efekty swojej wielomiesięcznej pracy. 

Mowa tutaj o napędzanym endoskopie, dzięki któremu lekarze będą mogli zdiagnozować cały układ pokarmowy.
Nowatorski system odczytywania kolorów przy pomocy dźwięków. Oparty on jest o sensor ruchu i algorytm mapowania obrazów na dźwięk.
Dzięki współpracy lekarzy oraz inżynierów na PŁ powstają badania przyczyniające się do udoskonalenia zastawki serca.
Odpowiadające na potrzeby rolnictwa włókniny mogą być wykorzystywane np. w okresie ściółkowania oraz okrywowym.
Dzięki niemu możliwe jest badanie reakcji widza, jego emocji w czasie projekcji filmowej, a także poprawa jakości obrazu w produkcjach 3D.
Materiały te zwiększą bezpieczeństwo użytkowników budynków. Poprawiają ognioodporność oraz zabezpieczają przewody w warunkach pożaru.
Badania kryształów biogenicznych powstających w układzie moczowym człowieka umożliwia poznanie substancji hamujących powstawanie i wzrost kamieni nerkowych.
Dostęp do opracowanych na PŁ metod chemicznych pomaga w pracy kryminologów.
Innowacyjne, biodegradowalne opakowania pozwolą konsumentom ocenić jakość zawartych w nich artykułów spożywczych, medycznych i codziennego użytku.