Data dodania 22.09.2021 - 12:58

Wspólny projekt Politechniki Łódzkiej i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki „MDB- Medical Data Bank” jest odpowiedzią na zdiagnozowany problem utrudnionego bądź wręcz niemożliwego, cyfrowego dostępu do atrakcyjnych i unikatowych danych medycznych dotyczących m.in histopatologii.

Połączenie potencjału know-how renomowanej uczelni technicznej z potężną bazą danych medycznych, jednej z najbardziej specjalistycznych placówek medycznych w Polsce  o najwyższym stopniu referencyjności, pozwoli stworzyć użyteczną i zaawansowaną technologicznie wirtualną platformę. W wyniku realizacji projektu m.in.1 000 400,00 danych medycznych zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych.

- Prowadzone w PŁ prace mają ułatwić dostęp i poprawić jakość zebranych danych medycznych oraz zasilić bazę wiedzy sektora publicznego. Przed udostępnieniem dane zostaną zdigitalizowane, zanonimizowane, pogrupowane, uporządkowane oraz opisane metadanymi. System będzie integrował wszystkie źródła danych posiadanych i pozyskiwanych przez partnerów w taki sposób, aby możliwe stało się udostępnianie zgromadzonych informacji z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa - mówi prof. Sławomir Wiak, odpowiedzialny za realizację projektu na PŁ.

Jak mówią medycy, cyfrowa technologia kształtuje na nowo standardy pracy specjalistów. Ogromna baza danych niezdigitalizowanych, będących w posiadaniu ICZMP, stanowi niezwykle imponujące kompendium wiedzy. Oprócz danych Instytutu, Politechnika Łódzka ze swoich zasobów udostępni wyniki badań proteomiczno-metabolicznych, zlokalizowanych w Instytucie Chemii Organicznej.

- Projekt posłuży przede wszystkim rozwojowi diagnostyki onkologicznej, poprzez dalsze badania nad jednostkami chorobowymi, które w obecnej rozproszonej, niezintegrowanej, analogowej postaci, znacznie opóźniają powstanie innowacji czy nowych technologii, niezbędnych do postępu w medycynie, spowalniają prace badawczo-naukowe, podnoszenie kompetencji i edukację lekarzy specjalistów, kadry naukowej uczelni - wyjaśnia rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik.

W Polsce nie istnieje jeszcze system pozwalający na gromadzenie tego typu danych z powszechnym dostępem. Dzięki projektowi możliwe będzie udostępnienie ich m.in. do analiz biometrycznych, pracy dydaktycznej, samokształcenia lekarzy, statystyk, a także posłużą jako unikalne źródło informacji popularno - naukowej dla społeczeństwa.

Platforma będzie zawierała dane z ostatnich dziesięciu lat, co zwiększy jej atrakcyjność w zakresie badań statystycznych w medycynie oraz pokaże trendy w występowaniu nowotworów w badanym okresie. Z tak zebranego materiału można będzie wyciągnąć dużo dokładniejsze wnioski niż w przypadku samych obrazów. Baza danych będzie zasilana informacjami w okresie kontynuacji projektu, czyli w latach 2023-2028.