dr hab. inż. Joanna Pietrasik (dyscyplina: nauki chemiczne, Web of Science Core Collection: h-index -14, liczba publikacji 2013-2021 - 40, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 866).
Badania prowadzone przez dr hab. inż. Joannę Pietrasik dotyczą syntezy i właściwości materiałów polimerowych, w szczególności otrzymywanych z wykorzystaniem metod kontrolowanych polimeryzacji rodnikowych oraz polimeryzacji z otwarciem pierścienia. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie polimerów o ściśle określonym ciężarze cząsteczkowym, dobrze zdefiniowanej architekturze pojedynczego łańcucha oraz jego funkcyjności.
Zsyntezowane polimery badane są pod kątem ich wykorzystania jako nowoczesne nośniki substancji aktywnych, takich jak na przykład leki, nanoreaktory chemiczne, substancje smarne, nanokompozyty o właściwościach przewodzących, inteligentne materiały opatrunkowe czy materiały o kontrolowanej degradowalności.
W latach 2004-2006 dr hab. inż. Joanna Pietrasik odbyła staż podoktorski w grupie prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego (Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA), a następnie w grupie prof. Filip Du Prez (Ghent University, Ghent, Belgia), prof. Dingcai Wu (Sun Yat-sen University, Guangzhou, Chiny) oraz prof. Kohji Ohno (Kyoto University, Kyoto, Japonia). Obecnie bardzo aktywnie współpracuje z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Grecji, Słowacji oraz Czechach.
Była i jest kierownikiem projektów badawczych finansowanych przez NCN (Opus, Opus-LAP) oraz FNP (Homing). Była także stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej.
Jest współautorem wielu artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach o dużym współczynniku oddziaływań, rozdziałów w monografiach, patentów.
Otrzymała dyplom uznania za udział w badaniach dotyczących polimeryzacji z przeniesieniem atomu (ATRP) w warunkach przyjaznych dla środowiska, Presidential Green Chemistry Challenge Award, USA, jej prace zostały wyróżnione na polskich i międzynarodowych targach.
Pełni rolę promotora zarówno prac inżynierskich, magisterskich jak i doktorskich.
Jest ekspertem i recenzentem projektów badawczych, artykułów i prac naukowych zarówno w kraju jak i za granicą.
Aktywnie włącza się w działalność uczelni, obecnie pełnię funkcję zastępcy dyrektora ds. kształcenia Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej, zastępcy przewodniczącego Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej Uczelni dla Doktorantów w kadencji 2020-2024 oraz przewodniczącej Doktoranckiej Komisji Stypendialnej.
Jest członkiem Rady Dyscypliny „Nauki Chemiczne” w Dziedzinie „Nauk Ścisłych i Przyrodniczych”, Rady Naukowej Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN na kadencję 2023-2026 oraz Komisji Materiałów Polimerowych PAN na kadencję 2023-2026.