Prof. Dorota Żyżelewicz (dyscyplina: technologia żywności i żywienia, Web of Science Core Collection: h-index - 23, liczba publikacji 2013-2022 - 49, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2022 - 902. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) – 8,7%. Znormalizowany wskaźnik Field-Weighted Citation Impact (FWCI) dla publikacji z lat 2013-2022 – 0,85).
Zainteresowania naukowe obejmują technologię i analizę żywności, zwłaszcza żywności pochodzenia roślinnego. Jej badania dotyczą związków prozdrowotnych i antyżywieniowych występujących w surowcach, półproduktach i wyrobach gotowych, ich izolacji, identyfikacji, charakterystyki technologiczno-żywieniowej a także opracowywania metod eliminacji/ograniczania substancji antyodżywczych.
Jej prace znajdują zastosowanie m.in. w projektowaniu żywności o cechach funkcjonalnych, żywności wygodnej czy specjalnego przeznaczenia oraz bioaktywnych preparatów z surowców roślinnych.
Pełniła rolę kierownika projektów finansowanych przez NCN, NCBiR i FNiTP oraz wykonawcy projektów finansowanych przez MNiSW, NCN i NCBiR,.
Współautorka publikacji naukowych, popularnonaukowych, rozdziałów w książkach i monografii, patentów i zgłoszeń patentowych oraz ekspertyz. Pełniła funkcję edytora gościnnego dwóch numerów specjalnych czasopisma z listy JCR.
W 2005 r. jej praca doktorska uzyskała wyróżnienie a w roku 2006 Nagrodę Polmos Żyrardów za najlepszą pracę doktorską na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności.
Była wielokrotnie nagradzana nagrodami JM Rektora Politechniki Łódzkiej za osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz przez Senat Politechniki Łódzkiej Odznaką Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej.
Jest członkiem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk oraz Przewodniczącą Sekcji ds. Rozwoju Młodej Kadry Naukowej tego Komitetu, członkiem gremiów eksperckich oceniających badania i innowacje, doradcą Łódzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT – Zespołu Usług Technicznych ds. innowacyjności.
W Politechnice Łódzkiej jest Zastępcą Dyrektora Instytutu Technologii i Analizy Żywności, Liderem Zespołu Technologii Skrobi i Cukiernictwa, Przewodniczącą Rady Kierunku Studiów Menedżer Żywności i Żywienia, Technologia Kosmetyków i Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, członkiem Rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia oraz Rady ds. Stopni Naukowych w Dyscyplinach Nauki Chemiczne, Inżynieria Chemiczna, Technologia Żywności i Żywienia oraz członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich.