Prof. Urszula Ledzewicz (dyscyplina: matematyka, Web of Science Core Collection: h-index - 20, liczba publikacji 2013-2021 - 51, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 331. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) - 7,10%. Znormalizowany wskaźnik Field-Weighted Citation Impact (FWCI) dla publikacji z lat 2013-2021 - 1,06) specjalizuje się w metodach geometrycznych sterowania optymalnego i ich zastosowaniach w analizie modeli matematycznych opisujących terapie nowotworowe.
W latach 1986-87 była visiting Assistant Professor w Louisiana State University (Baton Rouge, USA), a od 1987 do 2015 członkiem Wydziału Matematyki i Statystyki Southern Illinois University (Edwardsville, USA).
W tym okresie została nagrodzona kilkunastoma grantami przez National Science Foundation, USA, co przyczyniło się do uzyskania tytułu Distinguished Research Professor.
Współpracowała z licznymi ośrodkami zajmującymi się biomatematyką w szczególności Mathematical Biosciences Institute (Ohio, USA), firmą farmaceutyczną Bristol-Myers-Squibb (USA), European Institute of Oncology (Mediolan, Włochy).
Jest współautorką 2 monografii wydanych przez Springer-Verlag i około 170 artykułów naukowych.
Zasiada w komitetach redakcyjnych dziewięciu czasopism naukowych, między innymi prestiżowych czasopism Springera: Journal of Mathematical Biology, Journal of Optimization Theory and Applications i Acta Applicandae Mathematicae; redagowała szereg specjalnych wydań czasopism takich jak Discrete and Continuous Dynamical Systems, series B i Mathematical Biosciences and Engineering.
Wygłosiła około 150, głównie zaproszonych, referatów naukowych na międzynarodowych konferencjach, z tego 25 plenarnych.
Była współorganizatorką 30 konferencji międzynarodowych; recenzowała granty National Science Foundation USA, fundacji naukowych w Chile, Luxemburgu, Francji (INRIA).
W ostatnich latach zajmuje się propagowaniem zastosowań matematyki przez ustanowienie, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Naukowego, ogólnokrajowej nagrody za najlepszy doktorat z tej dziedziny w Polsce.
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
ul. Wólczańska 215
93-005 Łódź