Data dodania 11.02.2021 - 14:08
Kategorie aktualności

Studenci Politechniki Łódzkiej będą reprezentować Polskę w finałach światowych Imagine Cup, które odbędą się w lipcu w Seattle w Stanach Zjednoczonych. O zwycięskim rozwiązaniu, nowatorskim lokalizatorze dla nurków rekreacyjnych, mówią członkowie zespołu Wavy.

Image

Studenci Politechniki Łódzkiej będą reprezentować Polskę w finałach światowych Imagine Cup, które odbędą się w lipcu w Seattle w Stanach Zjednoczonych. O zwycięskim rozwiązaniu, nowatorskim lokalizatorze dla nurków rekreacyjnych, mówią członkowie zespołu Wavy.


Jakie możliwości daje nurkom opracowany na PŁ lokalizator?

Image
Członkowie Zespół Wavy Politechniki Łódzkiej - sześciu uśmiechniętych studentów, jeden obok drugiego,  na tle białej ściany

Tworzymy lokalizator przeznaczony dla nurków rekreacyjnych. Nasze urządzenie umożliwia określenie lokalizacji nurka pod wodą w czasie rzeczywistym, a dane agregowane przez opracowany przez nas system podczas tego procesu są wykorzystywane do analizy tzw. Big Data. odbywa się to w chmurze obliczeniowej, a następnie zostaje zwizualizowane w składowych systemu Wavy - aplikacji mobilnej i webowej. Zyskujemy dzięki temu możliwość obserwacji zarówno położenia nurka, jak i najważniejszych parametrów z tym związanych. To bezpośrednio przekłada się na poprawę bezpieczeństwa pod wodą poprzez możliwość przewidzenia sytuacji zagrożenia, a także znaczące skrócenie akcji ratunkowych. Dodatkową funkcją będzie możliwość wysłania sygnału SOS do osoby nadzorującej nurkowanie z użyciem aplikacji mobilnej. Jeśli nurek nie będzie przez określony czas zmieniał swojej pozycji, zostanie pokazana stosowna informacja o potencjalnym zagrożeniu. Analiza występujących zachowań pozwoli nam dodatkowo szukać schematów poprzedzających wypadki w celu zapobiegania im.

Bezpieczeństwo to nie jedyna korzyść. Co jeszcze zyskają użytkownicy lokalizatora?

Aplikacja Wavy będzie proponować nurkom najciekawsze trasy na podstawie ich poprzednich przemieszczeń, jak i opinii innych użytkowników o danych lokalizacjach nurkowych. Dodatkowo da możliwość dodawanie nowych, ciekawych miejsc wraz ze zdjęciami oraz filmami. Skupiamy się również na aspekcie społecznym. Umożliwimy nurkom dzielenie się najciekawszymi trasami w mediach społecznościowych. Te aspekty mają na celu zwiększenie przyjemności z nurkowania. Chcemy, aby nurek jak najlepiej wykorzystał czas spędzony pod wodą i przeżył coś niesamowitego, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo i poczucie spokoju.

Jak zbudowane jest to urządzenie? 

Image
Urządzenie Zespołu Wavy Politechniki Łódzkiej - białe, okrągłe z kolorowymi przewodami.

Opracowane zostały trzy autorskie elektroniczne moduły komunikacyjne wraz z prototypem obudowy zapewniającej niezbędne ułożenie komponentów w celu podwyższenia jakości komunikacji podwodnej. Dodatkowo zostały zaprojektowane i są obecnie implementowane aplikacje: mobilna oraz webowa, wspierające elektroniczne rozwiązania wymienione wcześniej. Praca nad oprogramowaniem i elektroniką trwa od stycznia 2018 r. Jednak sam proces kreowania tego rozwiązania zaczął się znacznie wcześniej. Skupiał się na aspekcie analitycznym i wiązał się z takimi tematami, jak analiza istniejących rozwiązań, analiza problemu i grupy docelowej oraz kreowanie samego pomysłu, aby jak najlepiej spełniał oczekiwania.

Kiedy rozwiązanie może być dostępne w sprzedaży?

Chcielibyśmy, by nasze rozwiązanie trafiło do sprzedaży w ciągu najbliższego roku. Oczywiście, prototyp będziemy w stanie stworzyć znacznie wcześniej i zacząć intensywne testy w warunkach docelowych. Do tej pory udowodniliśmy podczas podwodnych testów komunikacyjnych, że realizacja takiego rozwiązania jest możliwa. Dodatkowo stworzyliśmy w technologii druku 3D prototyp naszego urządzenia, wraz z aplikacją, która się z nim komunikuje. Co więcej, nasze rozwiązania webowe również są dynamicznie rozwijane, wraz z algorytmami Big Data. Pozwolą one na dobór najlepszej trasy, a sztuczna inteligencja, nad którą pracujemy, docelowo będzie przewidywała wypadki zanim one nastąpią. W tym momencie skupiamy się na finałach światowych konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, w których będziemy reprezentować Polskę jako drużyna narodowa. Odbędą się one w lipcu i do tego czasu planujemy mocno rozwinąć nasz projekt. Głównymi celami jest stworzenie pełnej lokalizacji podwodnej oraz obudowy bojki komunikacyjnej, która zapełni stabilne utrzymywanie się na wodzie oraz wodoszczelność.

Warto być naukowcem, ponieważ… 

Image
Członkowie Zespół Wavy Politechniki Łódzkiej i organizatorzy konkursu Imagine Cup polska 2018 na scenie - osiem osób, jedna obok drugiej  na tle slajdu z napisem "Drużyna narodowa Imagine Cup 2018".

...otwiera nam to zupełnie nowe ścieżki rozwoju. Podczas badania problemów, które nie są jeszcze rozwiązane, można natknąć się na niesamowite rzeczy. Odnaleźć coś czego wcześniej nikomu się nie udało. Jest to bardzo pasjonujące. Zostać naukowcem można nie tylko w klasycznym rozumieniu, ale naszym zdaniem naukowcem może być każdy, kto próbuje osiągnąć określony cel. Jeżeli, ktoś chce założyć innowacyjny biznes to, prędzej czy później, sam zostanie pchnięty w wir poszukiwań i nauki, aby zrealizować swój cel i odnaleźć potrzebne rozwiązanie. Naukowcem warto być jeszcze z innego powodu. Podczas swojej naukowej ścieżki poznaje się niezwykle interesujących ludzi. Wielu z nich przepełnionych jest pasją do tego co robią. Rozmowa z kimś takim potrafi zmotywować do dalszego działania, aby stworzyć jeszcze wspanialsze rzeczy.
 

Zespół Wavy tworzą: Jakub Wujek, Michał Andrzejczak, Marcin Lenarczyk (Wydział FTIMS Politechniki Łódzkiej), Damian Perydzeński (Wydział EEIA Politechniki Łódzkiej), Artur Seliga (Wydział IcHiP Politechniki Warszawskiej) oraz dr inż. Jarosław Andrzejczak (Wydział FTIMS Politechniki Łódzkiej).