Image

Prorektor ds. studenckich
dr hab. inż. Witold Pawłowski, prof. uczelni


Łódź, ul. Ks. I. Skorupki 10/12

tel. +48 42 631 20 90,  +48 42 631 21 33

fax +48 42 631 27 62 90-924

e-mail: vrector.students@adm.p.lodz.pl

 

Biogram dr. hab. inż. Witolda Pawłowskiego, prof. PŁ

Prof. Witold Pawłowski ukończył studia na Wydziale Mechanicznym PŁ w 1990 r., a 1991 r. rozpoczął pracę w Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn na stanowisku asystenta. W 1999 r. z wyróżnieniem obronił pracę doktorska i objął stanowisko adiunkta. Stopień doktora habilitowanego uzyskał  również na  Wydziale Mechanicznym PŁ w roku 2011. 0d 2016 r. jest  zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od roku 2019 – profesora uczelni. W latach 2008 - 2012 był prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych i doktoranckich Wydziału Mechanicznego.

Od roku 2016 jest prorektorem ds. studenckich. W czasie pełnienia tej funkcji był koordynatorem wprowadzania zmian w przepisach dotyczących spraw studenckich w związku z wejściem w życie Ustawy 2.0 - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Był inicjatorem opracowania i wprowadzenia nowego Regulaminu Studiów na PŁ.

Zainteresowania naukowe dra hab. inż. Witolda Pawłowskiego dotyczą konstrukcji i eksploatacji maszyn technologicznych, a w szczególności dynamika obrabiarek i procesu skrawania. Głównym efektem tych prac jest opracowanie oryginalnej metody szlifowania wibracyjnego, która stała się tematem jego rozprawy habilitacyjnej.

Dorobek naukowy dra hab. inż. Witolda Pawłowskiego został opublikowany w ponad 60 artykułach w tym 12 z listy Journal Citation Reports, jednej monografii, dwóch rozdziałach w monografiach oraz kilkudziesięciu komunikatach, prezentacjach i wystąpieniach na seminariach, konferencjach krajowych  i międzynarodowych. Jest współautorem dwóch patentów oraz trzech zgłoszeń patentowych. Brał udział w realizacji dwunastu projektów badawczych, m.in. przy badaniach elektrowrzecion szlifierskich, diagnozowaniu luzów w robotach przemysłowych, konstrukcji polskiego robota kardiochirurgicznego RobIn Heart, opracowywaniu metody szlifowania wibracyjnego. Był realizatorem dwóch projektów europejskich, a obecnie jest kierownikiem projektu finansowanego z Programu Inteligentny Rozwój Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W latach 2007-2019 był członkiem Sekcji Dynamiki Układów Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. Należy do Towarzystwa Naukowego Obrabiarek i Narzędzi oraz do Sekcji Sterowania i Napędów przy Stowarzyszeniu Inżynierów  i Techników Mechaników Polskich. Jest również członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz Kolegium Redakcyjnego miesięcznika naukowo-technicznego MECHANIK.


Zakres obowiązków Prorektora ds. Studenckich:

  1. organizacja i administrowanie przebiegiem studiów, w tym indywidualne sprawy studentów związane z regulaminem studiów, przebiegiem studiów, decyzje administracyjne w trybie odwoławczym;
  2. organizacja i administrowanie przebiegiem studiów doktoranckich, w tym indywidualne sprawy doktorantów związane z regulaminem studiów doktoranckich i przebiegiem studiów, decyzje administracyjne w trybie odwoławczym;
  3. rozwój Zintegrowanego Systemu Informatycznego Dydaktyki w zakresie administrowania przebiegiem studiów;
  4. regulamin studiów i regulamin studiów doktoranckich;
  5. odpłatności za studia i umowy o zasadach odpłatności za studia;
  6. dyscyplinarne sprawy studentów i doktorantów studiów doktoranckich;
  7. samorządy, organizacje i stowarzyszenia studentów i doktorantów;
  8. regulaminy samorządów studentów i doktorantów oraz inne sprawy samorządowe i wychowawcze;
  9. działalność kulturalna i rekreacyjna studentów i doktorantów;
  10. sport akademicki, studenckie i doktoranckie organizacje sportowe Politechniki Łódzkiej;
  11. koła naukowe;
  12. sprawy studentów i doktorantów niepełnosprawnych;
  13. nadzór nad Biurem ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych;
  14. nadzór nad ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Osiedle Akademickie:
    • Regulamin Osiedla Akademickiego, zasady zakwaterowania i opłaty,
    • Osiedle Akademickie oraz pozostałe zaplecze socjalno-bytowe i rekreacyjne studentów;
  15. świadczenia pomocy materialnej dla studentów i doktorantów studiów doktoranckich oraz kredyty studenckie;
  16. współpraca ze Stowarzyszeniem Wychowanków Politechniki Łódzkiej.