Data dodania 30.05.2022 - 13:12

Komunikat prorektora ds. studenckich PŁ z 30.05.2022 r. w sprawie wysokości poszczególnych rodzajów świadczeń dla studentów i uczestników studiów doktoranckich Politechniki Łódzkiej w r. ak. 2022/23.

1. Stypendium socjalne/socjalne w zwiększonej wysokości może otrzymać student/doktorant, będący w trudnej sytuacji materialnej, którego udokumentowany miesięczny dochód na 1 osobę w rodzinie w 2021 r. nie przekroczył 1051 zł netto.

2. Wysokość stypendium socjalnego stanowi różnica kwoty, o której mowa w ust. 1 i wysokości miesięcznego dochodu netto na jedną osobę w rodzinie studenta/doktoranta w 2021 r, powiększona o stałą kwotę 400 zł. Całkowita wysokość przyznanego stypendium socjalnego wynosi:

- maksymalnie - 1451 zł,

- minimalnie – 500 zł miesięcznie.

3. Wysokość zwiększenia stypendium socjalnego – 500 zł miesięcznie.

4. Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych zależy od stopnia niepełnosprawności studenta/doktoranta i wynosi odpowiednio:

1) w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności – 600 zł miesięcznie;

2) w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 550 zł miesięcznie;

3) w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności – 500 zł miesięcznie.

5. Stypendium rektora dla studentów.

1) Wysokość stypendium rektora dla studentów roku 2 i wyższych lat studiów I stopnia oraz studentów wszystkich lat studiów II stopnia wynosi:

a. stypendium podstawowe - 700 zł miesięcznie;

b. zwiększenie stypendium - 500 zł miesięcznie.

2) Minimalna liczba punktów rankingowych upoważniająca do otrzymania stypendium podstawowego to 75.

3) Minimalna liczba punktów rankingowych upoważniająca do otrzymania zwiększenia stypendium to 150.

4) Wysokość stypendium rektora dla studentów 1 roku studiów I stopnia laureatów olimpiad międzynarodowych albo laureatów lub finalistów olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty olimpiad wynosi:

a. 1200 zł miesięcznie - jeżeli profil olimpiady jest zgodny z dziedziną nauk ścisłych i przyrodniczych lub dziedziną nauk technicznych i inżynieryjnych a w przypadku kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji i kierunków: Business and Technology, Business Studies oraz Gestion et Technologie prowadzonych w Centrum Kształcenia Międzynarodowego także z dziedziną nauk społecznych;

b. 700 zł miesięcznie – jeżeli profil olimpiady jest inny niż wymienione w pkt.a

5) Wysokość stypendium rektora dla studentów 1 roku studiów I stopnia medalistów co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie wynosi 700 zł miesięcznie.

6. Stypendium rektora dla doktorantów wynosi 1600 zł miesięcznie.

7. Zapomogi.

1) Wysokość zapomogi może wynieść od 100 zł do 2000 zł.

2) W przypadkach, o których mowa w ust. 8 rodz. V Regulaminu świadczeń dla studentów Politechniki Łódzkiej maksymalna wysokość zapomogi dla studentów/doktorantów wynosi 2000 zł.

8. Obowiązujący dochód z 1 ha przeliczeniowego wynosi obecnie 3819 zł rocznie (kwota dla 2020 r.). Kwota obowiązująca w roku akad. 2022/23 zostanie podana do wiadomości studentów/doktorantów Komunikatem, po ogłoszeniu jej przez GUS, do dnia 23.09.2022 r.

9. Łączna miesięczna wysokość wypłacanych jednemu studentowi/doktorantowi stypendiów – socjalnego i rektora dla studentów/doktorantów – nie może być większa niż 2435,80 zł (38% wynagrodzenia profesora).

10. Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, do którego student zobowiązany jest dostarczyć wraz z wnioskiem o stypendium socjalne aktualne zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny (o którym mowa w ust. 9 rozdz. VII ww. regulaminu) – 600 zł netto.

11. Minimalna kwota miesięcznego dochodu studenta/doktoranta, przy której może on ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez osoby, o których mowa w ust. 3 rozdz. VII to 930,35 zł netto.

UWAGA: kwoty, o których mowa w ust. 1, 10 i 11 uzależnione są od przepisów aktów wyższego rzędu i mogą ulec zmianie. Ewentualne zmiany zostaną podane do wiadomości studentów/doktorantów w kolejnych komunikatach.