Data dodania 25.06.2024 - 08:46
Kategorie aktualności

Nowatorskie narzędzia informatyczne dla gospodarki obiegu zamkniętego w przemyśle tekstylnym: wspieranie równowagi i efektywności zasobów - na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ rozpoczyna się projekt AIdesignTEX.

Image

Głównym celem projektu jest rozwijanie wiedzy i współpracy poprzez działania sieciowe, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zrównoważonym projektowaniu tekstyliów. Prof. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, koordynatorka z Politechniki Łódzkiej mówi:

W projekcie AIdesignTEX dążyć będziemy do optymalizacji procesów produkcyjnych tekstyliów, dostosowując je do zasad gospodarki obiegu zamkniętego, takich jak minimalizacja zużycia zasobów, stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska, przedłużanie żywotności produktów i efektywny recykling tekstyliów.

Politechnika Łódzka wspólnie z uczelniami z Norwegii, Belgii i Hiszpanii prowadzić będzie prace badawcze podejmujące wyzwania środowiskowe związane z przemysłem tekstylnym. Rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania w recyklingu tekstyliów jest szczególnie istotne w kontekście dyrektywy UE, która wymaga selektywnej zbiórki tekstyliów domowych do 2025 roku.

Na realizację projektu otrzymaliśmy 1,5 miliona euro z programu Horyzont Europa. Partnerami Politechniki Łódzkiej są wysoko rankingowane uczelnie: Uniwersytet w Stavanger, Uniwersytet w Gandawie oraz Katolicki Uniwersytet w Avila. Jako koordynatorka projektu, dążę do wzmocnienia i zwiększenia aktywności naukowej oraz innowacyjnego potencjału wśród naukowców PŁ, a szczególnie Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, którego jestem dziekanem

- dodaje prof. Grabowska. Wyjaśnia także:

 W projekcie AIdesignTEX będziemy korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do zrównoważonego projektowania tekstyliów. Dostosowanie procesu do gospodarki obiegu zamkniętego oznacza minimalizację zużycia zasobów, ograniczanie ilości odpadów, redukcję emisji i efektywny recykling tekstyliów. Stworzymy, w ramach mikropojektu, pętle gospodarki obiegu zamkniętego dla tekstyliów wykonanych z różnorodnych surowców.

Inicjatywa podjęta w projekcie jest zgodna z celami Europejskiego Zielonego Ładu i odpowiada na wyzwania środowiskowe związane z przemysłem tekstylnym. AIdesignTEX kładzie również nacisk na kampanie edukacyjne, dialog międzykulturowy, zaangażowanie lokalnych interesariuszy, dzielenie się wiedzą i rozwój umiejętności.

AIdesignTEX kładzie również nacisk na kampanie edukacyjne, dialog międzykulturowy, zaangażowanie lokalnych interesariuszy, dzielenie się wiedzą i rozwój umiejętności w celu promowania zrównoważonej produkcji tekstyliów i recyklingu. Projekt uznaje rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania w recyklingu tekstyliów, zwłaszcza w kontekście dyrektywy UE, która wymaga selektywnej zbiórki tekstyliów domowych do 2025 roku.

Partnerzy: Stavanger University (Norwegia), Ghent University (Belgia), Catholic University of Avila (Hiszpania).