Laureaci konkursu zostali ogłoszeni podczas sympozjum online, na którym drużyny prezentowały swoje prototypy oraz ich osiągi. Turbina zaprojektowana przez studentów Politechniki Łódzkiej była testowana w tunelu aerodynamicznym w Uniwersytecie Technicznym w Delft.
O wynikach testu opowiada Anna Baszczyńska studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, liderka projektu GUST.
Podczas testów zostały zbadane dwie wersje wirnika: czterołopatowy oraz czteropłatowy z łopatami o wydłużonej cięciwie. Jury konkursowe było pod wrażeniem parametrów, które udało się uzyskać. Moc 620 W przy prędkości wiatru 11 m/s to najlepszy wynik, jaki osiągnęła turbina GUST we wszystkich edycjach konkursu ISWTC, w których braliśmy udział. Również zachwyciliśmy jury modularną budową naszej turbiny.
Zespół realizujący projekt małej turbiny wiatrowej działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym PŁ. Od kilku lat odnosi sukcesy na międzynarodowych konkursach i bierze udział w konferencjach naukowych, m.in. dzięki środkom finansowym pozyskanym z Ministerstwa Edukacji i Nauki w programie „Najlepsi z najlepszych” 4.0.
W najbliższym czasie studenci z PŁ pojadą na trzy konferencje międzynarodowe: w Chinach, Turcji i Dubaju, gdzie zaprezentują wyniki swoich badań uzyskanych podczas pracy nad budową przydomowej turbiny wiatrowej. - Badania dotyczą części elektrycznej, elektronicznej, jak i mechanicznej - wyjaśnia Ania Baszczyńska i dodaje. - Udział w konferencjach pozwoli nam poszerzyć wiedzę o doświadczenia i wyniki prac osób z całego świata.