Data dodania 04.11.2021 - 09:40
Kategorie aktualności

Absolwentka architektury na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej mgr inż. arch. Estera Cłapińska, otrzymała główną nagrodę w XXII edycji konkursu ARCHITEKTURA BETONOWA 2021. To  akademicka nagroda za najlepszą pracę dyplomową z wykorzystaniem betonu.


Image

Jej praca "Ascetyzm formy jako źródło odnowy – Termy na Kanale Mazurskim" została nagrodzona za: ideę przyświecającą koncepcji, która ma na celu nie tylko zachowanie jej w całości i znalezienie nowej funkcji dla wyjątkowego, aczkolwiek "niepotrzebnego" w swym pierwotnym przeznaczeniu obiektu hydrotechnicznego - Śluzy Wodnej w Leśniewie Górnym, ale również rozbudowanie jej o rozległy program funkcjonalny, wykonany całkowicie w konstrukcji żelbetowej, pozostawionej "bez wykończenia", począwszy od ścian, stropów, niecek basenowych na traktach kończąc..

Jak wyjaśnia laureatka konkursu Estera Cłapińska:


Pomysł na projekt zrodził się z potrzeby stworzenia enklawy, miejsca ucieczki, wyciszenia i odnowy ciała, poprzez uwolnienie od nadmiaru bodźców, na których działanie wystawiony jest współczesny człowiek. Pełna tajemnicy, monumentalna konstrukcja, ukryta w pięknym krajobrazie Mazur, zdaje się być do tego miejscem idealnym. Osiowe założenie składa się z dwóch budynków połączonych łącznikiem. Nowo projektowany, ogólnodostępny pawilon frontowy pełni rolę nie tylko strefy wejściowej obsługującej termy, ale również mieści część ekspozycyjną, poświęconą historii kanału mazurskiego oraz kawiarnię z widokiem na otoczenie, z których mogliby skorzystać turyści eksplorujący ten obszar. Szklany, transparentny, minimalistyczny łącznik unoszący się nad pozostałością koryta kanału, odgrywa rolę przejścia „w inny wymiar”. Budynek główny, aby w żaden sposób nie konkurować z zastanym obiektem i krajobrazem, został ukryty pod ziemią. Zorganizowany wokół murów śluzy, mieści apodyterium, kompleks basenów, strefę saun, tepidaria i tężnie. Sercem projektu jest wnętrze komory wodnej z głównym basenem termalnym. Projekt zagospodarowania przewiduje również doprowadzenie drogi dojazdowej oraz parkingu obsługującego kompleks.


Konkurs Architektura Betonowa jest organizowany corocznie dzięki współpracy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu. Jego Ideą jest eksponowanie estetycznych i konstrukcyjnych walorów betonu w architekturze.

Tegorocznym laureatom nagrodzonych projektów wręczono statuetki Architektura Betonowa, autorstwa prof. Dariusza Kozłowskiego.

Image
Laureaci konkursu Architektura Betonowa, pierwsza od prawej Estera Cłapińska, fot. Jan Zych

Image