Data dodania 09.04.2021 - 11:46
Kategorie aktualności

Studenci III roku informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej w składzie: Ewa Kłapcińska, Wiktor Kania oraz Mateusz Groblewski zaprezentowali przygotowaną przez siebie aplikację FriML na międzynarodowym konkursie studenckich prac naukowych Black Sea Science 2021 i zdobyli 1. miejsce.


Image

W konkursie brało udział 69 zespołów z całego świata m.in. USA, Białorusi i Ukrainy. Rywalizacja była dwuetapowa. W pierwszym etapie oceniane były raporty. 25 proc. najlepszych prac zostało zakwalifikowane do drugiego etapu, w którym zespoły prezentowały swoje projekty. W ocenie jury, zespół studentów Politechniki Łódzkiej zajął pierwsze miejsce, wspólnie ze studentami z Białorusi i Ukrainy. W nagrodę, prace zwycięzców zostaną opublikowane w czasopiśmie Central European Researchers Journal.

- FriML jest narzędziem do generowania muzyki, z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego, udostępnionym w formie aplikacji webowej. Celem projektu było przygotowanie kompletnego rozwiązania, które miałoby pozwolić końcowemu użytkownikowi na generowanie nowych melodii za pomocą kilku kliknięć myszką. Rozwiązanie oparto na sieciach rekurencyjnych LSTM, wykorzystywanych do zadań, wymagających przewidywania sekwencji danych na podstawie pewnego kontekstu. Dotyczy to zarówno klasyfikacji tekstu, jak również rozpoznawania mowy i obrazów, generowania zdań oraz właśnie muzyki - wyjaśnia jeden z opiekunów studentów - dr inż. Piotr Duch z Instytutu Informatyki Stosowanej.

FriML ma wiele potencjalnych zastosowań. Może pomóc artystom, twórcom i projektantom gier wideo w udźwiękowieniu swojej twórczości. Jest to niezwykle proste, dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika przygotowanej aplikacji, uruchamianej w przeglądarce. Aplikacja umożliwia generowanie melodii, należących do różnych gatunków muzycznych, z różnymi kluczami oraz instrumentami.

Studenci, którzy zrealizowali projekt pod opieką dr. inż. Piotra Ducha i dr. inż. Tomasza Jaworskiego, należą do Koła Naukowego Main działającego przy Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ. Aplikację można sprawdzić na stronie https://friml.netlify.app/.

Z uwagi na ograniczenia hostingu, wersja ta jest ściśle demonstracyjna - generowane melodie trwają kilka sekund i zapisać je można wyłącznie w formacie MIDI.