Data dodania 22.02.2023 - 11:29
Kategorie aktualności

Dr inż. Joanna Grzelczyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Nauki (NCN) prowadziła badania nad prozdrowotnymi składnikami zielonego i prażonego ziarna kawy. Wyniki są bardzo interesujące.

Image

Jej projekt zatytułowany: Biodostępność i prozdrowotne właściwości kwasów hydroksycynamonowych ziarna kawy modyfikowane w procesie prażenia, znalazł się wśród dziesięciu najlepiej ocenionych w konkursie PRELUDIUM i został wybrany do promocji przez NCN.

- Wyniki prowadzonych badań udowadniają, że zielone jak i prażone ziarno kawy zawiera nie tylko składniki bioaktywne korzystne dla zdrowia, ale także polifenole zawarte w kawie ograniczają patogenezę szeregu przewlekłych chorób cywilizacyjnych - mówi dr inż. Joanna Grzelczyk, adiunkt w Instytucie Technologii i Analizy Żywności PŁ.

Badania w laboratorium były prowadzone na ekstraktach ziarna kawowego dwóch gatunków: arabiki i robusty, owoców zielonych i prażonych, w stopniu jasnym i ciemnym.

- Badania in vitro z wykorzystaniem linii komórkowych, wykazały spośród badanych ekstraktów i ich frakcji, najwyższą aktywność biologiczną przede wszystkim preparatów z zielonej kawy, w tym frakcji kwasów chlorogenowych, które działały cytoprotekcyjnie, chroniąc modelowe komórki enterocytów (Caco-2 i HT29), nerwowe (SH-SY5Y) oraz trzustki (MIN6) przed indukowanym stresem oksydacyjnym, sprzyjającym procesowi nowotworzenia - wyjaśnia badaczka, która zakończyła realizację  swojego projektu w 2022 r.

Image
Promocja projektu dr Joanny Grzelczyk z PŁ, w kalendarzu NCN

Jej projekt został wybrany do promocji badań finansowanych z Narodowego Centrum Nauki. Pani doktor pojawiła się w kalendarzach w formie drukowanej, na stronie internetowej i na profilach NCN, a także w serwisach społecznościowych i materiałach informacyjno-promocyjnych. Na portalach informacje o badaniach doktor Grzelczyk, ukażą się w maju.

Jak czytamy na blogu PŁ, w teście prof. Grażyny Budryn, dyrektor Instytutu Technologii i Analizy Żywności, kawa ma więcej prozdrowotnych działań:

W ostatnich latach do trendu spożywania żywności mało przetworzonej, w tym zielonej herbaty, dołączyła moda na zieloną nieprażoną kawę. Jedna filiżanka zielonej kawy zawiera nawet 700 mg antyoksydantów. W naszym instytucie prowadzono badania, które potwierdziły wyższy potencjał kawy zielonej w zapobieganiu chorobie Alzheimera, cukrzycy typu 2 i otyłości, jak również przeciwdziałania zwłóknieniu i stłuszczeniu wątroby, w porównaniu z kawą prażoną.

Szersza informacja o badaniach prowadzonych w PŁ na ten temat znajduje się na stronie NCN.