Data dodania 11.10.2021 - 10:38

Prof. Joanna Kałużna-Czaplińska z Wydziału Chemicznego PŁ została tegoroczną laureatką Medalu im. Prof. Andrzeja Waksmundzkiego, twórcy polskiej chromatografii. To najwyższe wyróżnienie nadawane przez Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Andrzej Waksmundzki był wybitnym polskim fizykochemikiem. W każdym roku taki medal otrzymuje tylko jeden naukowiec z Polski. Jest przyznawany za wybitne osiągnięcia naukowe w chromatografii, dziedzinie uważanej za najważniejszą metodę analizy związków organicznych.

Prof. Joanna Kałużna-Czaplińska jest uznanym w środowisku naukowym autorytetem w zakresie badań metabolitów - produktów przemiany materii - prowadzonych z wykorzystaniem technik chromatograficznych. Swoje badania prowadzi w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej. Wyniki jej prac istotnie przyczyniły się do rozpoznania zaburzeń metabolicznych u dzieci z autyzmem oraz opracowania zindywidualizowanej diety poprawiającej ich codzienne funkcjonowanie.

Pani Profesor kieruje także zespołem badawczym Poland Chemistry and Nutrition Research Group, prowadzącym badania wpływu diety i suplementacji na organizm człowieka. Grupa ta jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia - Council for Nutritional and Environmental Medicine (CONEM). Jak podkreśla laureatka nagrody - Głównymi obszarami badań CONEM są autyzm, medycyna jamy ustnej oraz badania nad pierwiastkami śladowymi w medycynie, co znakomicie wpisuje się w prace naukowe prowadzone przez mój zespół, pozwalając na współpracę z innymi ośrodkami na świecie.