Data dodania 01.02.2023 - 14:28
Kategorie aktualności

Tree Hunter - Robe McBride odwiedził kampus Politechniki Łódzkiej 1 lutego, w dniu rozpoczęcia głosowania w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2023. Przyjechał zobaczyć nasz dąb. Spotkał się z przedstawicielami władz: Łodzi, PŁ, Klubu Gaja, licznie przybyłych mediów i mieszkańcami Łodzi, aby wesprzeć nasze starania w zdobyciu tytułu.

Image

180-letni dąb rosnący w parku im. ks. bp. Klepacza to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. Przez cały luty łódzki dąb będzie rywalizował z 15 drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023. Głosowanie rozpoczyna się już 1 lutego na stronie konkursu. W 2022 roku Fabrykant zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klubu Gaja, zdobywając 5559 głosów internautów.

W spotkaniu na PŁ uczestniczyli: prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, a  także Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i Przemysław Bartos zgłoszeniodawca Fabrykanta do konkursu.

Prof. Krzysztof Jóźwik podziękował za zgłoszenie Fabrykanta i zaprosił do odwiedzenia kampusu wiosną, kiedy w parku kwitną łany błękitnych cebulic. Wiceprezydent Adam Pustelnik zachęcał wszystkich do głosowania mówiąc, że trzeba w tym celu budować koalicję i uruchamiać kontakty, ponieważ wygrana Fabrykanta w konkursie, byłaby jednym z największych sukcesów promocyjnych Łodzi.

Image
Tree Hunter - Rob McBride podczas spotkania z przedstawicielami mediów z PŁ
Spotkanie z przedstawicielami mediów w PŁ, fot. Jacek Szbela

Rob McBride jest miłośnikiem drzew, reporterem współpracującym z BBC i ambasadorem Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Gość z Wielkiej Brytanii przyjechał do Łodzi zobaczyć niezwykłe drzewo, które zwyciężyło w 2022 roku w organizowanym przez Klub Gaja konkursie Drzewo Roku w Polsce. Zachwycił go kształt konarów Fabrykanta i jego zdjęcia wśród błękitnego dywanu kwiatów.

Tree Hunter poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i miłośnikiem starych, historycznych drzew. W swoich mediach społecznościowych relacjonuje spotkania z niezwykłymi drzewami. Od 2015 roku jako ambasador Europejskiego Konkursu Drzewo Roku odwiedza drzewa biorące udział w corocznym plebiscycie organizowanym przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli.

- Czas na mobilizację. Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku to nie tylko plebiscyt ale też wielka możliwość promocji miasta Łodzi i szerzej przyrody naszego kraju. Wykorzystajmy głosowanie dla wspólnego dobra i pamiętajmy, że można się przy tym twórczo bawić - powiedział Jacek Bożek założyciel i szef Klubu Gaja. I dodał, że jeśli chcielibyśmy wygrać, to musimy zebrać około 200 tys. głosów, a to nie jest łatwe.

- Cieszę się, że dwa różne miasta z podobną historią i podobnym dziedzictwem przyrodniczym, i kulturowym, potrafiły współpracować dla przyrody, dla tego dębu, który jest wyjątkowy - mówił zgłoszeniodawca Fabrykanta, Przemysław Bartos z Sosnowca, podczas spotkania.


Dąb Fabrykant, rosnący w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza to jedno z ciekawszych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic. Na zakończenie spotkania Fabrykant otrzymał mnóstwo miłych życzeń, które zostały powieszone na konarach drzewa.

Image
Życzenia dla Fabrykanta od Tree Huntera
Tree Hunter zawiesza życzenia dla Fabrykanta, fot. Jacek Szabela