Data dodania 11.12.2020 - 09:40

Opublikowano (9.12) wyniki rankingu EngiRank (European Ranking of Engineering Programs), w którym sklasyfikowano uczelnie (ranking instytucjonalny) oraz realizowane w nich programy inżynierskie (rankingi by subject). Politechnika Łódzka i Politechnika Wrocławska zajęły ex aequo szóste miejsce.

W rankingu instytucjonalnym sklasyfikowano 81 uczelni. Miejsca na podium przypadły kolejno: Politechnice Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetowi Chemii i Technologii w Pradze. W pierwszej dwudziestce najlepszych szkół wyższych znalazło się w sumie 9 polskich uczelni.

- W rankingu uwzględniono 13 krajów tzw. Nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później. Ocena uczelni opiera się na 15 wskaźnikach zgrupowanych w 5 obszarach: efektywność naukowa; innowacyjność; jakość kształcenia; prestiż i umiędzynarodowienie - wyjaśnia Justyna Kopańska z Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ. - Równolegle z zestawieniem instytucjonalnym, opracowano również 7 rankingów "by subject" w głównych dyscyplinach wchodzących w skład obszaru Engineering & Technology. Politechnika Łódzka wypadła najlepiej w Electrical, Electronic & Information Engineering oraz w Civil Engineering – w tych dyscyplinach zajęła 3. miejsce. W Materials Engineering oraz Medical Engineering została sklasyfikowana na 5. pozycji.

Ranking został zainicjowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Głównym partnerem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), a partnerem wspierającym IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Misją rankingu jest wypełnienie luki w zakresie aktualnej i wiarygodnej informacji o studiach technicznych w Europie.

Więcej informacji na stronie rankingu.