Paweł Czapski jest studentem trzeciego roku studiów doktoranckich. Prowadzi badania pod opieką prof. Tomasza Kubiaka w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji PŁ.
- Tematem mojego doktoratu jest analiza wpływu naprężeń resztkowych powstających w procesie produkcji laminatu na stateczność i nośność cienkościennych konstrukcji kompozytowych. W swojej pracy, zajmuję się badaniem i optymalizacją procesu wytwarzania kompozytów włóknistych: szklanych i węglowych, tak aby zwiększyć ich sztywność i wytrzymałość - wyjaśnia Paweł Czapski. To właśnie badania nad tą tematyką zostały nagrodzone w konkursie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej START.
W ramach kontynuacji prac badawczych, zaplanowany jest trzymiesięczny staż Pawła Czapskiego na University of Bath w Wielkiej Brytanii, finansowany z Narodowego Centrum Nauki z programu Etiuda 8. Tam analizowane konstrukcje zostaną przebadane nie tylko pod kątem ich sztywności i wytrzymałości, lecz również mikrostruktury.
Cienkościenne konstrukcje kompozytowe, nad którymi pracuje Paweł Czapski są wykorzystywane w lotnictwie, motoryzacji oraz w turbinach wiatrowych. Optymalizacja procesów produkcyjnych prowadzi do znaczącej redukcji kosztów ich wytwarzania.
Jak informuje FNP na swojej stronie internetowej: "setka" nagrodzonych w tym roku młodych badaczy została wybrana z grona 1034 kandydatów. Na liście przeważają kobiety. Stanowią one 54 proc. wszystkich laureatów."
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.