Data dodania 23.05.2024 - 10:01
Kategorie aktualności

W Politechnice Łódzkiej od kilku lat są realizowane doktoraty wdrożeniowe w ramach Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ. Tematyka tych prac odpowiada na konkretne potrzeby otoczenia i powstaje w ścisłej współpracy z firmami, które planują wdrożenie nowego produktu czy też technologii powstającej na PŁ. W kolejnych artykułach na stronie będziemy prezentować niektóre z nich.

Image

Nowy cykl artykułów rozpoczynamy od doktoratu wdrożeniowego Małgorzaty Główczyńskiej „Nowe powłoki kamuflażowe dedykowane wyrobom tekstylnym stosowane do celów wojskowych i operacyjnych”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Anna Marzec, prof. PŁ na Wydziale Chemicznym w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników.

Pani Profesor skąd wziął się pomysł na taki temat doktoratu wdrożeniowego?

A.M. Temat pracy jest odpowiedzią na konkretne potrzeby dotyczące nowatorskiego systemu maskowania zgłaszane przez sektor wojskowy. Wyroby, które obecnie funkcjonują na rynku obarczone są wieloma niedoskonałościami w postaci zbyt wysokiej masy wyrobu, czy też niedostatecznym zabezpieczeniem w poszczególnych pasmach promieniowania elektromagnetycznego. Dynamiczny rozwój czujników oraz niestabilna sytuacja polityczna wymuszają konieczność opracowania nowych, bardziej zaawansowanych systemów kamuflażu, które zabezpieczą potencjał militarny przed atakiem wroga.

Możemy zdradzić na potrzeby jakiej firmy jest realizowany ten doktorat? Kto jest promotorem ze strony firmy?

A.M. Adresatem doktoratu wdrożeniowego jest Spółka Miranda, która w swojej działalności zwraca szczególną uwagę na zagadnienia rozwoju i wdrożeń nowych technik i technologii. Realizacja tego projektu umożliwi opracowanie nowatorskiego systemu maskowania, co będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez sektor wojskowy. Dzięki wdrożeniu opracowanych rozwiązań nastąpi dywersyfikacja produkcji i poszerzenie oferty o produkty o lepszych właściwościach. Jednocześnie nie zmieni się przedmiot dotychczasowej działalności firmy. Promotorem pomocniczym ze strony firmy jest mgr inż. Adam Pacholczyk, który pełni funkcję pełnomocnika zarządu ds. militarnych.

Image
Pani Małgorzata Główczyńska w laboratorium Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na PŁ, fot. Filip Podgórski

Pani Małgorzato ma Pani dwóch opiekunów: naukowego i praktyka z przemysłu. To przykład zderzenia teorii i praktyki. Jakie cele stawiają przed Panią opiekunowie pracy, czy są one spójne?

M.G. Cele są spójne, ponieważ prowadzone prace mają charakter aplikacyjny. Wzajemna współpraca polega na stałych rozmowach i ciągłej inspiracji do rozwijania kreatywności. Możliwość konsultowania własnych badań oraz uczestniczenia w życiu naukowym uczelni, pozwala spojrzeć na badany problem w szerszym zakresie. Dodatkowo zderzenie teorii z praktyką uczy pokory wobec własnych dokonań i pozwala docenić współpracę zespołową.

Pani Profesor, na czym polega innowacyjność projektu?

A.M. Prowadzone w projekcie badania mają na celu ocenę zdolności odbicia fal elektromagnetycznych w zakresie: UV, VIS, NIR od materiałów tekstylnych, pokrytych badanymi powłokami (pastami drukarskimi), tak by nie można ich było wyodrębnić z otoczenia np. podczas śnieżnej zimy. Wypracowane powłoki powinny być elastyczne, lekkie i trwale związane z podłożem, muszą też charakteryzować się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne (śnieg, mróz, deszcz), a także wysoką żywotnością w czasie.

Image
Pani Małgorzata Główczyńska przy testerze do przyśpieszonego starzenia w laboratorium firmy Miranda, fot. arch. prywatne

Pani Małgorzato, czy świadomość, że wyniki Pani doktoratu zostaną wdrożone w konkretnej firmie bardziej motywuje do pracy?

M.G. Zdecydowanie tak. Często konieczność dostosowania wprowadzanych rozwiązań do parku maszynowego przedsiębiorcy wymusza wielokierunkowość działań. Fakt, że wyniki moich badań laboratoryjnych będą wprowadzone na skalę przemysłową w zakładzie produkcyjnym, potwierdza celowość badań, co jest czynnikiem dodatkowo motywującym.

Celem programu doktorat wdrożeniowy jest możliwość kształcenia uczestnika studiów doktoranckich we współpracy z zatrudniającym go przedsiębiorcą. Jak Pani ocenia program. Czy to bardziej korzystna forma uzyskania doktoratu?

M.G. Realizacja doktoratu wdrożeniowego daje mi możliwość zapoznania się z nowymi metodami badawczymi oraz specjalistami z różnych dziedzin nauki. Korzystanie z szerokiej wiedzy naukowej wykładowców pozwala mi w zdecydowanie krótszym czasie znaleźć rozwiązania nurtujących problemów technologicznych.Naukowe spojrzenie na zjawiska zachodzące w trakcie tworzenia nowych wyrobów, możliwość konsultowania zachodzących zmian, przyczynia się do skutecznego wykorzystania badań i wiedzy uczelnianej przy wprowadzeniu zaawansowanych technologii.

Rozmawiała Małgorzata Trocha