Data dodania 27.04.2022 - 10:06
Kategorie aktualności

Prezydent RP, postanowieniem z 30 marca, nadał dwa tytuły profesora nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia: dr hab. inż. Katarzynie Śliżewskiej oraz dr hab. inż. Joannie Leszczyńskiej. Obie panie pracują na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Image
Image
prof. Katarzyna Śliżewska z PŁ, fot. arch. prywatne

Profesor Katarzyna Śliżewska jest absolwentką Wydziału Chemii Spożywczej i Biotechnologii PŁ, obecnie Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ. Po studiach podjęła pracę w Instytucie Fermentacji i Mikrobiologii w Zakładzie Mikrobiologii Technicznej, gdzie pracuje do chwili obecnej. W roku 2002 uzyskała stopień doktora nauk technicznych w zakresie technologii chemicznej, a w 2015 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplinie - biotechnologia.

Głównym tematem badań i zainteresowań badawczych prof. Śliżewskiej są bakterie kwasu mlekowego, probiotyki pochodzenia ludzkiego i zwierzęcego, prebiotyki i synbiotyki. Jej najważniejsze osiągnięcia naukowe obejmują selekcję szczepów probiotycznych według wytycznych FAO/WHO oraz EFSA, charakterystykę substancji prebiotycznych i preparatów prozdrowotnych (probiotycznych, prebiotycznych i synbiotycznych) oraz ocenę ich skuteczności w badaniach klinicznych (na ludziach, zwierzętach doświadczalnych i hodowlanych). Prowadzi również badania dotyczące detoksykacji substancji szkodliwych. Do jej  najważniejszych osiągnięć aplikacyjnych należy wdrożenie preparatu probiotycznego dla ludzi LATOPIC oraz dla zwierząt LAVIPAN.

Dorobek naukowy prof. Śliżewskiej obejmuje 8 monografii, 22 rozdziały w monografiach, 101 publikacji, 21 patentów, 200 referatów i doniesień konferencyjnych oraz współudział w 16 projektach, a także wiele ekspertyz, opinii i recenzji, wykonanych dla instytucji finansujących badania, uczelni wyższych i przedsiębiorstw. Jej prace były cytowane ponad 1500 razy, a wartość indeksu Hirscha wynosi 17.

Odbyła kilka staży polskich i zagranicznych zarówno naukowych, jak i przemysłowych. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych.

Prof. Katarzyna Śliżewska jest członkiem wielu organizacji: Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, Sekcji Mikrobiologii i Biotechnologii Żywności w Komitecie Nauk o Żywności i Żywieniu PAN, a także Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i organizacyjnej była wielokrotnie nagradzana. Zdobyła 5 złotych i 1 srebrny medal na międzynarodowych wystawach wynalazczych.

Image
prof. Joanna Leszczyńska z PŁ, fot. arch. prywatne

Profesor Joanna Leszczyńska jest również absolwentką Wydziału Chemii Spożywczej (obecnie Biotechnologii i Nauk o Żywności) PŁ. Po ukończeniu studiów w 1979 r rozpoczęła pracę jako asystent w Instytucie Podstaw Chemii Żywności (obecnie Surowców Naturalnych i Kosmetyków) i kontynuuje ją do dzisiaj.

Od 2013 roku prof. Leszczyńska jest kierownikiem Zespołu Bromatologii. W latach 2012-2018 była prezesem Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. W ramach działalności PTTŻ była m.in. głównym organizatorem cyklu międzynarodowych konferencji Biologically Active Compounds in Food, zorganizowanych w Łodzi w 2015 r., 2017 r. i 2019 r.

Początkowo zajmowała się analityką żywności, a następnie jej zainteresowania naukowe skoncentrowały się nad zastosowaniem metod immunoenzymatycznych w analizie żywności. Obecnie najważniejszy obszar jej zainteresowań, oprócz nowoczesnych metod analizy żywności, to alergeny pokarmowe, szczególnie pochodzenia roślinnego, inne związki bioaktywne i ich wzajemne oddziaływania. Prowadzi badania nad zmianami immunoreaktywności składników poddanej procesom technologicznym oraz wpływem warunków środowiskowych na alergenność żywności. Zajmuje się także żywnością funkcjonalną i żywieniem człowieka.

Profesor Leszczyńska prowadzi ścisłą współpracę naukową nad alergenami pokarmowymi m.in. z naukowcami z Cyprus University of Technology, Departament of Agricultural Sciences, Biotechnolgy and Food Sciences oraz laboratorium analizy alergenów Food AllergensLab.

Jest autorem i współautorem 80 publikacji, w większości z listy JCR. W dorobku naukowym ma 91 doniesień na konferencjach, jest współautorem 3 rozdziałów w monografiach. Wypromowała 8 doktorantów. Za swoją działalność organizacyjną, dydaktyczną i naukową była wielokrotnie nagradzana.