Data dodania 05.10.2022 - 08:18
Kategorie aktualności

Z początkiem października Politechnika Łódzka rozpoczęła realizację kolejnego międzynarodowego projektu „PhotoGenic- Photonics on Germanium - New Industrial Consortium” w ramach programu Horyzont Europa. Kierownikiem jest prof. dr hab. inż. Tomasz Czyszanowski z Instytutu Fizyki.

Image

Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska wspólnie z firmą Vigo Photonics S.A., opracowały technologię wzrostu źródeł laserowych typu VCSEL na podłożach germanowych, która znacznie może zmienić rynek produkcji laserów.

Jak wyjaśnia profesor Tomasz Czyszanowski z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ:

Nowa technologia pozwala na integrację arsenkowych struktur laserowych z elektronicznymi układami scalonymi na bazie krzemu przy wykorzystaniu buforów germanowych. Projekt skupia się na udoskonaleniu technologii wzrostu struktur laserowych na germanie i zastosowanie powstałych laserów w kamerach podczerwieni i LIDARach wykorzystywanych w urządzeniach autonomicznych. Opracowana technologia wzrostu laserów na germanie umożliwia ponadto znaczną redukcję kosztów wytwarzania w porównaniu z dotychczasową technologią opartą na podłożach z arsenku galu oraz znaczącą redukcję zużycia toksycznych materiałów.

Ten ostatni czynnik posiada niebagatelną wagę w kontekście oczekiwanego zwielokrotnienia produkcji laserów w ciągu najbliższych lat. Wartość dofinansowania całego projektu wynosi 4 788 752 euro, z czego dla Politechniki Łódzkiej przeznaczono 806 800 euro.