Data dodania 29.09.2021 - 12:35
Kategorie aktualności

77. inauguracja roku akademickiego w Politechnice Łódzkiej, po raz pierwszy w historii uczelni, nie odbyła się w audytorium prof. A. Soltana. Władze uczelni, Senat, studenci i zaproszeni goście spotkali się, 1 października, w nowo otwartej auli im. prof. T. Paryjczaka przy Wydziale Chemicznym.


Image

Przemówienie inauguracyjne rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika, było podsumowaniem ostatniego, szczególnego roku działalności uczelni:


Dokładnie rok temu miałem honor przyjąć insygnia władzy rektorskiej. Na każdym etapie mojej drogi, począwszy od budowania programu przez wdrażanie przyjętych założeń, towarzyszy mi hasło "Razem ku lepszej przyszłości". Początek mojej kadencji przypadł na czas pandemii koronawirusa, w którym słowo „razem” nabrało szczególnego znaczenia. Zarządzanie uczelnią w obliczu realnego zagrożenia dla zdrowia i życia jest wyzwaniem szczególnym. Tym bardziej doceniam zaangażowanie moich współpracowników i studentów, na których zawsze mogę liczyć. Cieszę się, że dzięki wspólnemu wysiłkowi udało nam się ograniczyć skutki pandemii i doprowadzić do bezpiecznego powrotu do nauki stacjonarnej.


Inauguracja stała się dobrą okazją do wręczenia godność Profesora Seniora PŁ. Otrzymało ją pięciu naukowców: prof. Liliana Byczkowska-Lipińska, prof. Jerzy Gębicki, prof. Janusz Rosiak, prof. Zbigniew Gawroński, prof. Bogdan Wendler.

Najlepsi studenci odebrali od władz uczelni wyróżnienia i nagrody za wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia sportowe. Nagrody JM Rektora PŁ odebrali także wyjątkowi sportowcy PŁ:  mgr inż. Kajetan Duszyński i świeżo upieczona inżynier - Aleksandra Bednarek. Jedenastu najlepszych studentów z poszczególnych wydziałów otrzymało dyplomy - Student Roku.

Nagrody otrzymali także laureaci konkursu Łódzkiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Rady Uczelnianej FSNT NOT w PŁ na najlepszą pracę magisterską w Politechnice Łódzkiej. Komisja konkursowa najwyżej oceniła pracę mgra inż. Piotra Wysockiego wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. Beaty Brożek- Płuski, prof. PŁ z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej pt.„Badania właściwości nanomechanicznych i biochemicznych komórek ludzkiego przewodu pokarmowego metodą AFM i obrazowania Ramana”. Ponadto komisja wyróżniła pracę: „Modyfikacja struktury geometrycznej powierzchni tytanowej wydruków 3D mgr inż. Aleksandry Janusz zrealizowaną pod kierunkiem dra hab. inż. Jacka Grabarczyka z Instytutu Inżynierii Materiałowej. To była już 35. edycja Konkursu.

Podczas inauguracji wręczono również nagrodę laureatowi konkursu im. prof. Mieczysław Serwińskiego mgr. inż. Mariuszowi Mąkiewiczowi za pracę magisterską nt: „Analiza wpływu niskonapięciowego pola elektrycznego na reakcję katalitycznego uwodornienia acetofenonu” wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Petery.

Ważnym punktem programu każdej inauguracji jest immatrykulacja. W tym roku odbyła się w dwóch grupach: nowo przyjętych studentów (20 osób) i doktorantów (10). Wszyscy otrzymali listy gratulacyjne od JM Rektora za uzyskanie najlepszych wyników w postępowaniu rekrutacyjnym na studia w PŁ.

Tradycją październikowych uroczystości jest wykład inauguracyjny, który w tym roku był nietypowy. Jak powiedział rektor zapraszając na rozpoczęcie roku akademickiego, to szczególny rodzaj triathlonu z udziałem: Aleksandry Bednarek - studentki inżynierii biomedycznej i zdobywczyni Potrójnej Korony w pływaniu na wodach otwartych, Kajetana Duszyńskiego - doktoranta w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ i złotego medalisty na Olimpiadzie w Tokio w sztafecie mieszanej na 4x400 m oraz prof. Katarzyny Pernal - wybitnej fizyczki i Mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image