Data dodania 07.07.2022 - 10:15

Podczas gali finałowej XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości (5.06), nagrodzony został opracowany na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ innowacyjny wyłącznik, kluczowy dla prawidłowego działania zabezpieczanych sieci. Jury konkursu doceniło innowacyjność rozwiązania, przyznając mu wyróżnienie w kategorii Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

- Ultraszybkie wyłączniki DCU-HM dla trakcji elektrycznej zostały opracowane na PŁ we współpracy z Zakładem Aparatury Elektrycznej "WOLTAN" z Łodzi, który w tym roku rozpocznie ich produkcję na naszej licencji - informuje kierujący projektem prof. Piotr Borkowski, kierownik Katedry Aparatów Elektrycznych (KAE) na PŁ. - Wyłącznikiem już są zainteresowane polskie firmy: NEWAG S.A., PKP CARGO S.A. oraz PESA Bydgoszcz S.A. Opracowana przez nas technologia próżniowo-hybrydowa została również wybrana przez CERN do zabezpieczania Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Prof. Piotr Borkowski w CERN, na tle detektora cząstek elementarnych CMS, Wielkiego Zderzacza Hadronów
prof. Piotr Borkowski w CERN na tle detektora cząstek elementarnych CMS, Wielkiego Zderzacza Hadronów fot. arch. prywatne

Nagrodzone wyłączniki przeznaczone są główne do eksploatacji w systemach trakcji kolejowej prądu stałego, w kraju i na rynkach zagranicznych, a perspektywicznie w innych rodzajach elektrycznej trakcji miejskiej i górniczej oraz systemach przemysłowych (elektrotermii, urządzeniach napędowych, przekształtnikowych etc.).

Ultraszybkie DCU-HM opracowane w PŁ mają cechy nieosiągalne dla stosowanych obecnie wyłączników magnetowydmuchowych. Ich zadaniem jest przewodzenie i wyłączanie prądów - roboczych, przeciążeniowych, zwarciowych - występujących w danym systemie trakcyjnym oraz ograniczanie przepięć.  Wyłączniki niezwykle skuteczne ograniczają prądy zwarciowe eliminując przepięcia dzięki autonomicznie działającym ogranicznikom. Czas wyłączania prądu jest rzędu pojedynczych milisekund. W przypadku użycia naszych ultraszybkich wyłączników prądu stałego liczba awarii oraz ich skutki znacząco zmaleją, co przedłuży czas eksploatacji taboru kolejowego. Mają one cechy korzystne dla realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. Wszystkie zespoły wyłącznika są sterowane sygnałami światłowodowymi lub elektrycznymi przez specjalizowany mikrokomputer, przy kontroli i regulacji parametrów DCU-HM z komputera serwisowego  – podkreśla prof. Piotr Borkowski.

Innowacyjność nagrodzonego wyłącznika polega na jego hybrydyzacji, modułowej budowie umożliwiającej montaż w różnych miejscach pojazdu, standaryzacji, optymalizacji oraz szeregu funkcji specjalnych, jak m.in. rejestracja pomiarów parametrów pracy, komputerowa kontrola stanu wyłącznika, komputerowa regulacja progów zadziałania zabezpieczeń i licznik zadziałań wyłącznika oraz ich rodzaju, a także archiwizacja danych oraz podgląd historii zdarzeń w czasie 3 lat.

Organizatorami wydarzenia promującego najbardziej nowatorskie technologie są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a partnerami Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Patronat nad konkursem objęło również Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Do tegorocznej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości zgłoszono 163 projekty z takich dziedzin jak informatyka, elektronika, medycyna czy biotechnologia.