Data dodania 19.09.2022 - 09:20
Kategorie aktualności

Podwójny Jubileusz 50-lecia działalności obchodzi Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (BAIŚ) Politechniki Łódzkiej oraz kierunek kształcenia - inżynieria środowiska w budownictwie. To dobra okazja do spotkania i wymiany poglądów zarówno naukowców, dydaktyków, jak i specjalistów z tej dziedziny, podczas Sympozjum organizowanego od 22 do 24 września w Jastrzębiej Górze.

Image

Na jubileuszowe spotkanie organizowane przez Instytut przyjadą przedstawiciele i dziekani zaprzyjaźnionych wydziałów z innych Politechnik: Gdańskiej, Wrocławskiej, Częstochowskiej, Krakowskiej, Śląskiej, Warszawskiej, Poznańskiej oraz Rzeszowskiej, z którymi PŁ od lat prowadzi współpracę. Będą także reprezentanci przemysłu będący partnerami wydarzenia: Venture Industries oraz PGE Energia Odnawialna oraz sponsorami: Instal Bud Pecyna, ATLAS, onRoll hydro (pl), Biotechnika Tomasz Kapela, Vesbo Poland i DAIKIN Airconditioning Poland.

Tematyka Sympozjum dotyczy niezmiernie ważnych zagadnień dotyczących nas wszystkich, szczególnie że jest związana zarówno ze zmianami klimatu, jak i funkcjonowania oraz użytkowania budynków, lokali mieszkalnych i przemysłowych. Jak istotne są to obecnie tematy, nie trzeba nikogo przekonywać.

Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych na Politechnice Łódzkiej zajmuje się pracami naukowo-badawczymi związanymi zarówno z sieciami i instalacjami: wodociągowymi, kanalizacyjnymi, wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi, gazowymi, grzewczymi i ciepłowniczymi, a także ochroną powietrza w tym analizą jakości powietrza atmosferycznego i wewnętrznego w pomieszczeniach, w których funkcjonują instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Jednymi z ostatnim tematów badań prowadzonych w Instytucie jest "Analiza przestrzenna zmian stanu zanieczyszczeń powietrza w aglomeracji łódzkiej" oraz „System monitorujący jakość powietrza i parametry meteorologiczne na terenie kampusu A i B Politechniki Łódzkiej”. - Można już sprawdzać stan jakości powietrza na terenie naszego Wydziału i w bezpośrednim jego otoczeniu - mówi dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. uczelni na Wydziale BAIŚ PŁ, który realizuje te zagadnienia oraz organizuje jubileuszowe wydarzenie. - Mam nadzieję, że w niedługim czasie cały kampus PŁ będzie posiadał punkty pomiarowe, oczywiście w miarę pozyskiwania środków na ten projekt.

Naukowcy z Instytutu zajmują się także opracowywaniem zasad budowy systemów odwadniania miast zgodnie z ideą rozwoju zrównoważonego oraz optymalnego kształtowania zabudowy miast dla uzyskania korzystnego mikroklimatu i krajobrazu. Prowadzą badania nad ograniczaniem negatywnych skutków zmian klimatycznych, odbudową zasobów wodnych miast, a także rozwojem technologii oczyszczania ścieków komunalnych i zagospodarowywania osadów. Zajmują się również wypracowywaniem zasad monitoringu systemów odwadniania miast ze szczególnym uwzględnieniem systemów kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej oraz opracowaniem i wdrożeniem zrównoważonych rozwiązań w produkcji i stosowaniu bioplastiku w celu ochrony środowiska lądowego i morskiego w Europie.