Data dodania 02.08.2021 - 12:28
Kategorie aktualności

- Trudno opisać radość społeczności akademickiej Politechniki Łódzkiej ze złotego medalu olimpijskiego sztafety mieszanej 4x400 m na Olimpiadzie w Tokio, w której finiszował Kajetan Duszyński, doktorant w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ. To młody człowiek z wielką pasją sportową i naukową. Jestem niezwykle dumny z sukcesu naszego doktoranta. Cieszę się, że zdecydował się rozwijać swoją pasję i karierę w Politechnice Łódzkiej, uczelni zapewniającej doskonałe perspektywy dla utalentowanych osób z dużym potencjałem naukowym ­- powiedział rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, komentując wielki sukces Polski.


Image

Politechnika Łódzka jest dobrym przykładem możliwości łączenia edukacji ze sportem.  - Jako uczelnia mamy szczęście do kształcenia wyjątkowych sportowców. Przypomnę, że naszym absolwentem jest lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata na 800 m "profesor"" Adam Kszczot. Od wielu lat stawiamy na wszechstronny rozwój studentów. Naszym drugim reprezentantem na IO w Tokio jest lekkoatleta - Mateusz Rzeźniczak, student, inżynierii bezpieczeństwa pracy. Za obu sportowców będziemy nadal trzymać mocno kciuki w najbliższy piątek - wyjaśnia dumny rektor.

Swoje wielkiej radości nie kryje też promotorka pracy doktorskiej Kajetana Duszyńskiego - dr hab. Anna Bujacz, prof. na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności i  jej mąż - prof. Grzegorz Bujacz również pracujący na Wydziale BiNoŻ. - Już od 2017 roku jesteśmy z mężem jego wiernymi kibicami, śledzimy i mentalnie wspieramy jego karierę sportową, umożliwiając mu jednocześnie realizację planów naukowych. Jestem dumna, że mój doktorant zdobył złoto na Olimpiadzie w Tokio i jestem przekonana, że w nauce czekają go podobne sukcesy.

Okazuje się, że Kajetan Duszyński wykonywał pracę inżynierską u prof. Grzegorza Bujacza, męża obecnej promotorki, który dostrzegł u niego duże zainteresowanie krystalografią. - Oprócz zainteresowań naukowych Kajetana duże znaczenia miała specyfika pracy krystalografa, gdzie okresy pracy laboratoryjnej przeplatają się z pracą przy komputerze. Kajetan jest osobą bardzo dobrze zorganizowaną, potrafił w okresach przerw pomiędzy treningami i zawodami wykorzystywać czas na pracę w laboratorium. Na podstawie zebranych danych prowadzi obliczenia krystalograficzne na swoim laptopie, będąc na różnych zgrupowaniach sportowych - wyjaśnia promotorka pracy doktorskiej "Badania strukturalne surowiczych albumin udomowionych zwierząt w kompleksach z ligandami”.

- Kajetan miał wątpliwości, czy zdoła pogodzić karierę sportową na światowym poziomie z pracą naukową, ale odpowiednio zaplanowane badania naukowe pozwoliły mu na realizację marzeń sportowych, jak również ambitnych zainteresowań naukowych. -  mówi prof. Bujacz i dodaje. -  Jest typem naukowca, jest bardzo inteligentny, dociekliwy i samodzielny. Prezentował swoje wyniki naukowe już na dwóch konferencjach krystalograficznych, w Berlinie i Wrocławiu. W maju tego roku, prowadził pomiary dyfrakcyjne kryształów białkowych na Synchrotronie w Berlinie – zdalnie, będąc na uczelni. Rozwiązał kilka struktur surowiczych albumin z ligandami, w tym z antybiotykami i hormonami sterydowymi, a struktury przestrzenne białek interesują go w szerszym aspekcie – funkcjonowania organizmu.  

W 2022 roku Politechnika Łódzka będzie, wspólnie z miastem, organizatorem Europejskich Igrzysk Akademickich, które potrwają od 17 do 30 lipca. Do Łodzi przyjedzie ponad 5000 osób, a o medale zawalczą studenci z co najmniej 40 krajów. -  Będzie to największa impreza sportu akademickiego organizowana w Polsce od czasu Zimowej Uniwersjady w 2001 roku w Zakopanem - dodaje prof. Krzysztof Jóźwik, który sam od wielu lat gra w siatkówkę w reprezentacji pracowników PŁ.

Przed wyjazdem do Tokio Kajetan Duszyński powiedział: Wyjazd na igrzyska to marzenie, jakie ma każdy młody sportowiec. To zawsze jest gdzieś z tyłu głowy i do tego dąży się nawet podświadomie. Teraz spełniło się nie tylko jego marzenie, ale też nasze marzenia o złocie olimpijskim.

O tym jak łączy studia na PŁ z pasją, można dowiedzieć się z filmu przygotowanego w ramach cyklu "Potęguj możliwości".