Data dodania 27.05.2022 - 08:29

Dzięki współpracy studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej, po raz kolejny, został złożony wniosek do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem to projekt zatytułowany „Zielony kampus – ogród na Skorupki” (P127SP).

Liderzy pomysłu zaproponowali kontynuację zwycięskich projektów złożonych w latach ubiegłych, dzięki którym została wyremontowana ul. Stefanowskiego. Tegoroczny wniosek dotyczy remontu  fragmentu ul. Skorupki (od ul. Stefanowskiego do ul. Wólczańskiej).

- Projekt ma na celu stworzenia enklaw zieleni na ulicy Skorupki oraz remont chodnika. Oprócz tego ulica zyska elementy małej architektury, tj. nowe ławki, kosze na śmieci oraz latarnie. Dzięki temu nasza uczelnia wzbogaci się o nową wyspę zieleni, która jednocześnie będzie stanowiła ozdobę tej części Starego Polesia. Koncepcja przewiduje także wprowadzenie kontrapasa rowerowego, wydzielonego poprzez zastosowanie innego rodzaju nawierzchni. Dodatkowo nowe oznakowanie poziome wpłynie na uporządkowanie organizacji ruchu i wzrost bezpieczeństwa – powiedział Adam Owczarek – I lider projektu i kierownik Działu Rozwoju Uczelni PŁ.

Projekt zakłada również wyeksponowanie budynku zabytkowej wozowni Richterów za pomocą przedpola z zielenią oraz ławkami. Przewidziano także miejsce dla stacji roweru miejskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Wólczańską.

- W przedłożonej koncepcji zaproponowaliśmy urządzenie samowystarczalnych i malowniczych rabat preriowych, które zostaną wzbogacone krzewami miododajnej świdośliwy. Zastosowana roślinność nie wymaga specjalnej pielęgnacji i skutecznie retencjonuje wodę oraz jest schronieniem dla ptaków, owadów czy małych zwierząt, co wpływa na wzrost bioróżnorodności. Dzięki nowej aranżacji ciągu ul. Skorupki, miasto zyska kompletny i spójny ciąg przestrzeni publicznej od budynku łódzkiej bazyliki archikatedralnej aż do skrzyżowania ulic Stefanowskiego z Radwańską. Projekt zakłada zachowanie większości istniejących miejsc parkingowych, które zostaną poprzedzielane rabatami preriowymi – powiedział Wojciech Dolecki - II lider projektu i przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej „Cirkula”.

Przewidywany koszt realizacji projektu to 350 000 zł. W październiku 2022 r. odbędzie się głosowanie nad zgłoszonymi wnioskami, a realizacja zwycięskich pomysłów powinna nastąpić do końca 2023 roku.

Projekt Skorupki_ŁBO_2022