Dobrym przykładem takich działań są konkursy fizyczne i informatyczne prowadzone w PŁ od 2012 r. na różnych poziomach edukacji, zarówno dla licealistów, jak i dla uczniów szkół podstawowych: Fascynująca Fizyka oraz informatyczny - InfoSukces, a także dwa inne: Piękne Doświadczenie i Fascynujące Wyjaśnienie. Tylko do licealistów adresowane są: First Step to Nobel Prize – fizyka oraz First Step to Fields Medal – matematyka. Natomiast wyłącznie do uczniów szkół podstawowych skierowany jest interdyscyplinarny konkurs - First Step to Success.
Czy taka forma konkursów wpływa na zainteresowanie kandydatów studiami w PŁ? Z pewnością tak odpowiada organizatorka wielu konkursów - dr hab. Ewa Korzeniewska, profesor PŁ i prodziekan ds. studenckich na Wydziale Elektrotechniki Elektroniki, Informatyki i Automatyki.
- Podsumowaliśmy 10 lat organizacji konkursów i okazało się, że wzięło w nich udział ponad 30 tys. uczniów z całego kraju. Autorskie zadania konkursowe przygotowane przez organizatorów, są zgodne z podstawą programową w szkołach, a przede wszystkim sprzyjają rozwijaniu analitycznego i krytycznego myślenia wśród dzieci i młodzieży. Stanowią dobrą bazę do rozwijania kluczowych kompetencji uczniów oraz są powtórką przed egzaminem ósmoklasisty i egzaminem dojrzałości. Co ważne, na poziomie ponadpodstawowym konkursu, laureaci po zdaniu egzaminu maturalnego mogą liczyć na certyfikaty uprawniające do ubiegania się o "indeks" Politechniki Łódzkiej, z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na wybrany przez siebie kierunek.
Zdaniem organizatorów konkursów, taka forma współzawodnictwa w obszarze nauk ścisłych, wzmacnia postrzeganie Politechniki Łódzkiej jako uczelni dbającej o rozwój wszystkich uczniów, na obu poziomach nauczania. Są to różne działania prowadzone na rzecz społeczeństwa i środowiska, zgodne z misją i strategią uczelni. Dzięki sukcesywnie prowadzonym, od wielu lat, konkursom wzrosła liczba studentów spoza naszego województwa.
- Z analizy danych statystycznych związanych z obszarem pochodzenia studentów Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki na przestrzeni ostatnich 10 lat wynika, że na wcześniejszym etapie nauki byli mieszkańcami zarówno centralnej Polski, a także południowej i wschodniej części kraju. Z roku na rok, coraz większa liczba studentów pochodzi spoza województwa łódzkiego. Na przestrzeni ostatniej dekady wzrosła aż o 70 procent - wyjaśnia pani prodziekan i dodaje. - Na uwagę zwraca też fakt dotyczący średniej liczby uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Najwyższą mają uczniowie spoza naszego województwa.
Na szczeblu podstawowym współorganizatorem konkursów jest Kuratorium Oświaty w Łodzi, a laureaci i finaliści uzyskują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. W ostatnich latach sponsorem konkursów była firma Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska.