Prof. Jan Awrejcewicz jest kierownikiem Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PŁ. W ponad 40-letniej działalności naukowej, kształceniu kadr naukowych i akademickich oraz działalności organizacyjnej, przekładającej się na rozwój kultury, gospodarki i społeczeństwa w wymiarze międzynarodowym i krajowym, osiągnął wybitne wyniki.
Profesor Awrejcewicz jest autorem lub współautorem 383 prac opublikowanych w czasopismach z impact factor (IF), 123 prac opublikowanych w innych czasopismach, 361 recenzowanych prac opublikowanych w materiałach konferencyjnych zagranicznych (293) i krajowych (68), a sumaryczny wskaźnik (ΣIF) wpływu tych prac wynosi 493,522. Ponadto jest autorem lub współautorem 27 monografii w języku angielskim.
Profesor prowadził wieloletnie, w sumie około 10 lat, badania naukowe za granicą m. in.: w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytecie w Illinois w ramach fundacji Fulbrighta i Tadeusza Kościuszki, w Niemczech w Brunszwiku w ramach fundacji Aleksandra von Humboldta, w Japonii na Uniwersytecie Tokijskim w ramach Japońskiego Towarzystwa Promocji Nauki i w Centrum Badań Nauki i Technologii (profesor honorowy Mitsubishi) oraz Francji w Lionie w ramach kilku różnych fundacji.
Do największych i najbardziej prestiżowych nagród zagranicznych przyznanych Profesorowi należy nagroda Aleksandra von Humboldta za osiągnięcia badawcze i dydaktyczne. Jest promotorem 27 przewodów doktorskich. Uczestniczy w pracach wielu prestiżowych komitetów i towarzystw naukowych, w tym jako członek rzeczywisty PAN, członek Centralnej Komisji do Spraw Tytułów i Stopni Naukowych, a obecnie Rady Doskonałości Naukowej. Jest doktorem honoris causa 6 uczelni.
Jego działalność została uhonorowana wysokiej rangi odznaczeniami krajowymi: Złotym Krzyżem Zasługi (1996); Medalem MEN (1998); Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001); Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012). Nazwisko Profesora zostało wymienione w „Stanford University Names World’s Top 2% Scientists”.
Prof. Jacek Banasiak z Instytutu Matematyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej wraz z Wilsonem Lambem (University of Strathclyde) i Philippem Laurençot (Université de Toulouse). Nagroda została przyznana na podstawie fundamentalnych wyników uzyskanych przez autorów w teorii fragmentacji i koagulacji, przedstawionych w dwutomowej monografii Analytic Methods for Coagulation-Fragmentation Models, CRC Press (Taylor &Francis Group), 2020 oraz w szeregu artykułów opublikowanych w wiodących czasopismach międzynarodowych.
Głównym obszarem zainteresowań naukowych prof. Banasiaka jest teoria równań różniczkowych. Od wielu lat znajduje się w światowej czołówce specjalistów z tej dziedziny. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1989 r. na Uniwersytecie Strathclyde w Wielkiej Brytanii. W 1992 r. wyjechał do Republiki Południowej Afryki, podejmując pracę w Uniwersytecie Natal w Durbanie. W 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje naukowo w Instytucie Matematyki PŁ i na University of Pretoria w RPA.
Matematyka nie jest jedyną pasją prof. Jacka Banasiaka. Bardzo lubi, co jakiś czas, uciekać w góry. Przeszedł główną grań Tatr i zdobył najwyższe szczyty Afryki m.in.: Górę Stanleya w masywie Ruwenzori i Kilimandżaro.
- W mojej zawodowej pasji – matematyce, pociąga mnie rozwiązywanie, w miarę klarownych problemów intelektualnych, na własnych warunkach. Pracuję dość wolno, we własnym rytmie. Nie lubię ścigania się i współzawodnictwa. Podobnie jest z górami, nie biegnę od startu do mety aby wygrać, ale idę i zatrzymuje się tak, jak mam na to ochotę - powiedział prof. Banasiak w wywiadzie dotyczącym jego pasji.
Podczas gali online z okazji Dnia Nauki Polskiej naukowcy i badacze zostali wyróżnieni za zasługi w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał 103 nagrody, w tym 86 indywidualnych i 17 zespołowych.