Data dodania 21.11.2022 - 11:00
Kategorie aktualności

Naukowcy, których łączy pasja oraz ciekawość poznawania i badania świata, wciąż poszukują odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Podczas spotkań na Politechnice Łódzkiej z cyklu Zawód Naukowiec można dowiedzieć się, jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości badacze podążają ścieżką ku nowym odkryciom, które zmieniają nasz świat.

Image

Kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec odbędzie się 10 grudnia. Podczas sobotniego wydarzenia uczestnicy będą mogli poznać tajemnice długowieczności oraz projekt przydomowej turbiny wiatrowej opracowanej przez studentów PŁ.

- Podczas spotkań w Politechnice Łódzkiej można poznać, jak nowe odkrycia naukowe i wynalazki kształtują oraz zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. To dobra okazja, by zobaczyć, jak wspaniałe wynalazki tworzą bardzo młodzi ludzie, nasi studenci - zachęca do udziału w spotkaniu dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. PŁ, dyrektor Instytutu Matematyki i pomysłodawczyni cyklu.

Początek spotkania godz.11:00, Instytut Matematyki PŁ, Kampus B, budynek B9, aula F10.

Ludzie od dawna zastanawiają się nad długowiecznością. Pytanie: co warunkuje długość życia człowieka, zadawało sobie wielu naukowców. Długowieczność była także przedmiotem tysięcy badań naukowych obejmujących m.in. takie dziedziny jak biologię molekularną, genetykę, medycynę, a nawet geografię. Czy to może nasze geny wpływają na czas życia? Sirtuiny? Dieta? A może gimnastyka ciała i umysłu? Na spotkaniu poszukamy odpowiedzi na pytanie: Czy można w zdrowiu własnego żółwia przeżyć?

  • Barbara Lewandowska, studentka Wydziału Mechanicznego (IFE) z Koła Naukowego Energetyków: GUST - przydomowe turbiny wiatrowe.

Studencki projekt GUST( Generative Small Urban Turbine) od 7 lat działa na Politechnice Łódzkiej. Turbina wiatrowa zaprojektowana i zbudowana przez studentów ma na celu pozyskiwanie energii wiatru w obrębie gospodarstwa domowego. Projekt odnosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Spotkania odbywają się w wersji hybrydowej: stacjonarnie i zdalnie. Są skierowane do młodzieży w wieku 13+ oraz osób dorosłych. Informacje o zapisach na stronie organizatora.

Zapraszamy wszystkich Państwa na niezapomnianą wyprawę do Świata Nauki!