- Jako inicjatorka współpracy z ramienia Akademii Młodych Uczonych PAN, wraz z przedstawicielkami Perspektyw, przez ostatnie kilka miesięcy zbierałyśmy zespół zaangażowanych Ambasadorek i Ambasadorów Projektu. Z Politechniki Łódzkiej to dr hab. inż. Katarzyna Nawrotek oraz mgr inż. Beata Rurarz - wyjaśnia prof. Marta Gmurek, wiceprzewodnicząca AMU PAN. - Chcemy wspólnie tworzyć otwartą społeczność, w której znajdzie się miejsce dla każdej kobiety, dla której nauka jest realną wartością i która chce swoje życie związać z karierą badaczki - dodaje mgr inż. Beata Rurarz.
Spotkania mają stanowić platformę wymiany wiedzy i doświadczeń. Naukowczynie planują cykl spotkań z badaczkami z Politechniki Łódzkiej i ich koleżankami z różnych kontynentów, które wspólnie prowadzą ciekawe projekty naukowe. - Mamy nadzieję, że takie spotkania pozwolą badaczkom z naszej uczelnianej społeczności poznać trochę więcej świata, otworzą je na myśl o własnym rozwoju i potencjalnych współpracach, a finalnie dadzą inspirację i odwagę sięgania po więcej - mówi mgr inż. Beata Rurarz, która kończy pisać pracę doktorską na Wydziale Chemicznym PŁ.
- Ideą programu jest wsparcie dla kobiet w nauce obejmujące także zagadnienia związane ze szklanym sufitem, wypaleniem i quiet quitting, zdrowiem psychicznym oraz brakiem pewności siebie. Chciałybyśmy, aby spotkania, w ramach programu polegające na wymianie doświadczeń, pomogły w pokonywaniu strachu przed wyjazdem i szukaniu finansowania czy współpracy, a także zachęcały do zachowania work-life balance. Dodatkowo, tworząc regionalne Kluby Naukowczyń, chciałybyśmy, aby działały one jako „grupy wsparcia” zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i życiowej - wyjaśnia prof. Marta Gmurek.
Na pytanie z czego wynika jej zaangażowanie w Program "Dziewczyny do Nauki" prof. Gmurek powiedziała:
- W dzisiejszych czasach kobiety przełamują bariery w tradycyjnie męskich obszarach STEM. Ich osiągnięcia w dziedzinach takich jak informatyka, inżynieria, biologia i matematyka podkreślają ich odporność i intelektualną siłę. Zwiększona widoczność i reprezentacja kobiet w STEM są kluczowe dla inspiracji przyszłych pokoleń. Różnorodne wzorce do naśladowania pokazują młodym dziewczynom, że ścieżka kariery w naukach ścisłych i technologii jest w ich zasięgu, wyzwalając od stereotypów i poszerzając horyzonty. Mimo postępu kobiety w STEM wciąż napotykają wyzwania, w tym uprzedzenia płciowe i nierówne szanse. Pokonanie tych przeszkód wymaga skoordynowanych wysiłków w celu kultywowania otoczeń inkluzywnych, które uznają i nagradzają talent niezależnie od płci.
Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Doktorantów PŁ, a patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik.
Spotkanie odbędzie się w budynku Alchemium, w Auli im, prof. Paryjczaka, 13 lutego (wtorek), początek o godz. 13.00. Zapraszamy w imieniu organizatorek. Wstęp wolny.
Program
13:00 Otwarcie: rektor, prof. Krzysztof Jóźwik, prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Albrecht.
13:15 Strategie promowania równości i różnorodności w polskich uczelniach technicznych – dr hab. Edyta Pietrzak
13:45 Hidden No More: Jak Departament Stanu wspiera międzynarodowe liderki kobiet w nauce i technologii – prof. Marta Gmurek
14:00 Dziewczyny do Nauki! - idea programu i najbliższe plany – mgr inż. Beata Rurarz + dr hab. inż. Katarzyna Nawrotek
14:20 Nauka jest zmianą … i ma rodzaj żeński! - dr hab. inż. Dorota Bociąga, prof. PŁ
14:40 Jeśli każdy fizyk jest szalony, to czy fizyczka jest dwa razy bardziej? - Kobieta w fizyce, studium przypadku – mgr inż. Weronika Głowadzka
15:00 Dlaczego warto popularyzować swoją pracę naukową? - dr Agnieszka Garcarek-Sikorska
15:10 Dyskusja + sesja networkingowa
16:00 Zakończenie