Data dodania 05.07.2022 - 10:25
Kategorie aktualności

Na Politechnikę Łódzką przyjedzie około 70 osób głównie z Niemiec i Polski, ale także przedstawiciele innych instytucji europejskich z Włoch, Francji, Belgii, Czech, Litwy, Luksemburga oraz Portugalii, którzy będą dyskutować i dzielić się doświadczeniami wynikającymi z przyspieszonego przez pandemię procesu cyfryzacji na uczelniach.

Image

Spotkanie odbędzie się w ramach XIII Kolokwium Polsko-Niemieckiego, którego tematem jest infrastruktura socjalna szkolnictwa wyższego w czasach digitalizacji. Rozpocznie się w środę, 6 lipca o godz. 10:30 w  Budynku Fabryki Inżynierów na Wydziale Mechanicznym (ul. Stefanowskiego 1/15).

Głównym tematem 1. panelu będzie wpływ pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie na kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego i usług na rzecz osób studiujących. Wezmą w nim udział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, Matthias Anbuhl, Sekretarz Generalny Deutsches Studentenwerk oraz przedstawiciele samorządów studenckich: Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP i Jannik Hellenkamp z Rady Zarządu Deutsches Studentenwerk oraz Achim Meyer auf der Heyde, przewodniczący International Association for Student Affairs and Services. Moderatorem wymiany poglądów uczestników Kolokwium będzie prorektor ds. studenckich PŁ  - dr hab. inż. Witold Pawłowski, prof. PŁ.

Kolejne panele będą poświęcone dyskusjom na temat usług dla studentów w post-covidowej rzeczywistości, kwestiom nowych, cyfrowych form komunikacji ze środowiskiem studenckim, rozwojowi infrastruktury cyfrowej dla wzmocnienia inicjatyw społecznych, funkcjonowania domów studenckich oraz nowe kierunki rozwoju europejskiej infrastruktury cyfrowej, jak np. europejska legitymacja studencka.

Ciekawie zapowiada się prezentacja przykładów innowacyjnych projektów i dobrych praktyk cyfryzacji w zakresie zakwaterowania, usług gastronomicznych i administracyjnych, finansów i zdrowia studentów, w tym zdrowia psychicznego, sytuacji kryzysowych i innych.