Data dodania 25.09.2023 - 08:32
Kategorie aktualności

Prezydent RP Andrzej Duda (7.09) nadał dr hab. inż. Marcie Gmurek z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

Image

Prof. Marta Gmurek pracuje w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ. Ma 39 lat i jest przykładem bardzo szybkiej kariery naukowej. W 2014 r. z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską, a w 2018 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego. W jej dorobku znajduje się ponad 60 artykułów z bazy JCR, które zostały zacytowane ponad 1800 razy. Jej wskaźnik H-index według Bazy Scopus wynosi 23.

Profesor Gmurek aktywnie uczestniczy w badaniach nad degradacją ksenobiotyków, w tym substancji endokrynnych i farmaceutyków, wykorzystując reaktywne formy tlenu. Ponadto zajmuje się tematyką jakości wody oraz ideą gospodarki wody w obiegu zamkniętym.

Brała wielokrotnie udział w projektach badawczych finansowanych przez NCN i NCBiR. Po uzyskaniu stopnia doktora odbyła kilka krótkoterminowych staży zagranicznych w Niemczech, korzystając z stypendium DAAD. W latach 2018-2019 odbyła staż na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii,  a w kolejnych 2021-2022 otrzymała prestiżowe stypendium Humboldt Research Fellowship For Postdoctoral Researchers na Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech.

Prof.  Marta Gmurek była wielokrotnie nagrodzona, m.in.: dwukrotnie przez Fundację Nauki w Polsce (Stypendium Start), dwukrotnie przez Stowarzyszenie Societas Humboldtiana Polonorum, MNiSW (Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców) oraz PAN Oddział w Łodzi i Konferencję Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych.

W 2019 r.  została wybrana na członka Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN) na Wydziale IV Nauk Technicznych. Od grudnia 2021 r. pełni funkcję zastępczyni Przewodniczącego AMU PAN, a od 2023 r. jest członkinią Young Academy of Europe. Dodatkowo jest członkiem Komitetu Inżynierii Środowiska PAN oraz Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN.

Profesor Gmurek aktywnie angażuje się w działania na rzecz młodych naukowców, szczególnie kobiet i dziewcząt zainteresowanych pracą naukową w dziedzinach STEM. Jest liderką inicjatywy „Doskonałość naukowa nie ma płci” oraz współprowadzi program "Dziewczyny do nauki" w ramach Fundacji Perspektywy Women in Tech. W ramach tej działalności została nominowana do udziału w najbardziej prestiżowym programie wymiany zawodowej rządu Stanów Zjednoczonych dla zagranicznych liderów opinii - International Visitors Leadership Program (IVLP). Na przełomie października i listopada 2023 r. odbędzie 3-tygodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych w ramach projektu zatytułowanego „HiddenNoMore: Empowering Women Leaders in STEM”.

Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą dwóch córek.