Data dodania 11.12.2020 - 13:50
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka wspólnie z partnerami z Francji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii oraz Węgier reprezentującymi centra badawcze oraz przedsiębiorstwa związane z przemysłem stoczniowym uzyskała finansowanie w programie Horyzont 2020 na projekt FIBRE4YARDS.

Image

Akronim FIBRE4YARDS pochodzi od Fibre composite manufacturing technologies FOR the automation and modular construction in shipYARDS, co w tłumaczeniu na język polski oznacza - Technologie produkcji kompozytów włóknistych wykorzystywanych w stoczniach do automatyzacji i budowy modułowej. Koordynatorem projektu realizowanego przez 13 partnerów jest hiszpańskie centrum badawcze Centre Internacional de Mètodes Numèrics a l’enginyeria w Barcelonie.

Zadaniem naukowców z Politechniki Łódzkiej kierowanych przez prof. Ireneusza Zbicińskiego z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, jest określenie efektów środowiskowych związanych z produkcją jednostek pływających z tworzywa FRP, ich eksploatacją, konserwacją, demontażem, czy też utylizacją po zakończenia cyklu życia.

 - Działania w FIBRE4YARDS mają być zgodne z koncepcją Stocznia 4.0, która ma na celu redukcję kosztów, czasu produkcji, poprawę jakości wykonywanych produktów, jak i lepsze dopasowanie produktu do potrzeb klientów. To wszystko służyć ma podniesieniu konkurencyjności europejskich stoczni – mówi prof. Ireneusz Zbiciński.

 Głównym celem projektu FIBRE4YARDS jest opracowanie innowacyjnych i zautomatyzowanych technologii produkcji małych i średnich jednostek pływających z tworzywa FRP - materiału kompozytowego wykonanego z włókien nośnych zatopionych w żywicy termoutwardzalnej. Udział przedsiębiorców branżowych oznacza, że przewiduje się zaprojektowanie i wyprodukowanie w skali rzeczywistej jednostek pokazowych, aby wykazać możliwości zastosowania innowacyjnych technologii.

Konsorcjum uzyskało na projekt z Unii Europejskiej 26 milionów zł. Z tej kwoty na badania prowadzone przez Politechnikę Łódzką przypada prawie 900 tys. zł.